Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat 2016 toplantısı gerçekleşti

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat 2016 toplantısı gerçekleşti

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Sıhhiye’deki EGO Genel Müdürlüğü’ne ait 37 dönümlük kampusun Başkentgaz tarafından 2 yıl sürüyle bedelsiz kullanılması ve bu süre sonunda alanı boşaltması kararı alındı.
EGO Genel Müdürlüğü ve Başkent Doğalgaz A.Ş. arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi için protokol yapılmasına ilişkin 17 Aralık’ta alınan Belediye Meclisi kararının, taraflarca yapılan değişikliklerle yenilenmesi kararlaştırıldı.
CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya’nın, ikinci el oto satışı yapan galerilerin 1 Mart’a kadar şehir dışına taşınmalarına ilişkin Meclis kararının süresinin uzatılmasına ilişkin önerge de ilgili komisyona gönderildi

Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplanan Meclis’e sunulan Başkentgaz ile ilgili Başkanlık Yazısı’nda, doğalgaz hizmetlerinin özelleştirilmesi sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü ile Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. arasında, başta tapu iptali ve tescili davalar olmak üzere çeşitli konularda adli ve idari yargıda karşılıklı birçok davalar açılması nedeniyle  kamu hizmetlerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla 17 Aralık 2015’de Belediye Meclisi’nde karar alındığı hatırlatıldı. Yazıda, bu kararın iptal edilerek, yeni bir karar alınması istendi.

Belediye meclisinde yapılan görüşmelerin ardından 17 Aralık 2015 yılında alınan kara iptal edilerek yeni bir karar alındı. Bbu karara göre EGO Genel Müdürlüğü’ne ait Sıhhiye Toros Sokak’taki kampusta, belirlenen 37 dönümlük alanın, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. tarafından en fazla 2 yıl süreyle bedelsiz kullanılması, protokolün imza tarihinden itibaren de herhangi bir ihtara gerek kalmaksızın boşaltılmasına karar verildi.

-TOKİ’YE TEPKİ
Belediye Meclisi’nde, Üye İbrahim Uyar’ın gündem dışı olarak önerge verdiği ve TOKİ’nin Ankara Valiliği oluruyla Yapracık, Aşağı Yurtçu, Yukarı Yurtçu, Ballıkuyumcu, Fevziye, Şehitali, Dodurga mahallelerini kapsayan yaklaşık 10 bin hektarlık bölgeyi toplu konut alanı olarak belirlemesine ilişkin yazısı da görüşüldü.
TOKİ’nin, bu alanlardaki Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarını yok hükmünde saydığını ifade eden Uyar, bölgenin, yaklaşık 2 milyon insanın yaşayabileceği bir alan olduğunu belirterek, “Yani TOKİ’nin, Ankara’nın 20 yıllık nüfus artışına yetecek planı, Çankaya, Etimesgut, Yenimahalle ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alarak yapması, açıkça yetki gaspıdır. Bu durumun önlenmesi gerekmektedir” dedi
Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez de TOKİ’nin ilk etapta gecekondu ıslahı için kurulduğunu hatırlatarak, zaman içerisinde TOKİ’nin, büyükşehirlerin, il ve ilçe belediyelerinin yetkilerini kullanmaya başladığını söyledi.

Eskişehir Yolu üzerindeki bu bölgelerin gecekondu ıslah bölgesi olmadığını da ifade eden Ölmez, birtakım bakanlıkların da benzer çalışmalara imza attığını belirterek, Ankara’da bazı bölgelerde yaşanan yetki karmaşasına değindi ve şöyle devam etti:
“Çevre Bakanlığı bazen bakıyorsunuz, ruhsatı vermiş. Büyükşehir Belediyesi’nin bilgisi yok. Şu anda Ankara’da problem olan 3 nokta var. Sade vatandaş, hatta bazı meclis üyeleri de Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Melih Gökçek yaptı zannediyor. Melih Bey’in (Büyükşehir Belediye Başkanı) haberi yok. Çankaya’da Kuzu’nun (Rixos Otel) yerinden Büyükşehir’in haberi sonradan oldu. Bizimle ilgisi yok. Rus Büyükelçiliği’nin yeri şu anda problem mesela. Biz ‘hayır’ demişiz, Çevre Bakanlığı ‘evet’ demiş. Burada yetki karmaşası var ve bunun yasal olarak çözülmesi lazım. İktidarı ve muhalefetiyle aynı yerde duruyoruz ve teşekkür ediyoruz.”

-OTO GALERİLERİNE İLİŞKİN ÖNERGE, KOMİSYONA GÖNDERİLDİ
Belediye Meclisi’nde, CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, ikinci el oto satışı yapan galerilerin, kendileri için ayrılan bölgelere 1 Mart’a kadar taşınmalarına ilişkin geçen ay oybirliğiyle alınan Meclis kararının süresinin uzatılmasına ilişkin önerge verdi.
Başkanvekili Ali İhsan Ölmez de “10 yıldır bunun için uğraşılıyor. Bir yerden başlanmazsa bu iş yapılamaz” dedi.
Önerge, oy çokluğuyla ilgili komisyona gönderildi.

-3 ORTAKLI MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK ŞİRKETİ
Belediye Meclisinde, ulaştırma sistemleri; demiryolu, metro ve hafif raylı sistemler alanında mühendislik, müşavirlik, üretim ve pazarlama hizmetleri verilmesi amacıyla yeni bir şirket kurulması da oy birliğiyle kararlaştırıldı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 10, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.’nin yüzde 40 ve Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DDY) yüzde 50 hisseye sahip olacağı, esas sermayesi 6 milyon TL olan “Mühendislik Müşavirlik Şirketi”nin kurulmasına yönelik protokol imzalanacak.

-SİNCAN PARKI’NDA POPÜLASYONU ARTAN HAYVANLAR, HABİTATA BIRAKILACAK
Toplantıda ayrıca, Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’ndaki popülasyonu (sayısı) aşırı artan değişik türdeki hayvanların yaşamlarına uygun alanlara bırakılmasına ilişkin Başkanlık Yazı da oybirliğiyle karara bağlandı.
Yazıda, ekolojik dengeyi desteklemek, Ankara’nın biyolojik çeşitliliğini artırmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler,  muhtarlıklar ve benzeri yerlerden gelen talepler doğrultusunda, mücavir alan sınırları içinde bulunan ve kontrolü Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan göl, gölet, bataklık, su havzaları, çayır, sazlık, orman gibi; hayvanların türüne ve özelliğine göre yaşamasına uygun olan her nevi habitatlara bırakılması için Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü yetkilendirildi.

-YENİ ÇOCUK KORUMA EVİ
Meclis’te, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olarak belirlenen bir adresin “Çocuk Koruma Evi” olarak kullanılmak üzere Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na tahsis edilmesi konusu da oy birliğiyle karara bağlandı.

-ANKARA’YA YENİ KARDEŞ
Toplantıda ayrıca, Karadağ’ın bağımsızlığının ve Karadağ-Türkiye arası diplomatik ilişkilerin tesisisin 10. yılı nedeniyle Karadağ’ın başkenti Podgoritsa Belediye Başkanı Slavoljub Stijepoviç’in 2016 yılı içinde Ankara’yı ziyaret etmek istediğini belirten, ziyaret dolayısıyla iki şehir arasında kardeş kent protokolü imzalanmasını öngören Başkanlık Yazısı, oybirliğiyle karara bağlandı.

-DEVLET YOLLARINA BÜYÜKŞEHİR YEŞİLLİĞİ
Ankara sınırları içerisinde yer alan ve Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan devlet yollarının şehir merkezi geçişlerinde kalan alanları, Büyükşehir Belediyesi’nin peyzaj çalışmalarıyla güzelleşecek.
Devlet yollarının, günümüz kent içi peyzajına uygun şartlarda düzenlemelerin yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokoller yapılması ve süresi dolmuş protokollerin de yenilenmesine ilişkin Başkanlık Yazısı, oybirliğiyle kabul edildi.
Meclis’te, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 100. Yıl Çarşısı’ndaki İstiklal Madalyaları Derneği’ne kiralanan işyerlerinin birikmiş kira bedeli ile diğer borçlarının alınmaması, ayrıca bu tarihten itibaren de söz konusu yerlerin, Derneğe ücretsiz tahsis edilmesi ve aidat giderlerinden muaf tutulması da oybirliğiyle kabul edildi.

-ZABITA’YA FAZLA MESAİ MÜJDESİ
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde,  zabıta personeline 2016 yılında verilecek fazla çalışma ücretine ilişkin Başkanlık Yazısı da görüşüldü. Yazıda, 2015 yılı Ocak ayındaki Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi Zabıta personeline 2015 yılı için aylık 536 TL fazla çalışma ücreti verilmesi kararlaştırıldığı hatırlatılarak, bu tutarın yüzde 6,8 oranında artırılması karara bağlandı.

Previous Muhteşem Yeni Yıl Konutları'ndan Sevgililer Günü'ne özel kampanya
Sonraki ÇED Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya Büyükşehir Boru Üretecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kanalizasyon yapımında kullanılan boruları ve prefabrik yapıları

Güncel Haberler 0 Yorum
Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 15 Şubat 2016

15 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mesut Akgül yatırımlarını anlattı

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ak Parti Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği Ocak Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda beş yılda yapılan yatırımları anlattı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ergene Havzası Kamulaştırma Kararı Yürürlükten Kaldırıldı

Bakanlar Kurulu, Ergene Havzası Arıtma Sistemi Projesi kapsamında bazı inşaatların yapılabilmesi için taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılması hakkındaki kararı yürürlükten kaldırdı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dünyada Ses Getiren 10 Yeni Bina Cardboard Katedrali/ Yeni Zelanda

2011 yılı Şubat ayında Yeni Zelanda’da gerçekleşen büyük depremde yıkılan katedral,

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.