Ankara, 50 Yıl Boyunca Susuzluk Çekmeyecek

Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamında Ulusu Çayı’ndan Çamlıdere Barajı’na aktarılacak suyla başkentin 50 yıllık ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 2012 yılında başlatılan proje, Ankara’nın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısındaki Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan güneye ilerleyerek, Ankara sınırlarında bulunan Çamlıdere Barajı’nı kapsıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Filyos Nehri’nin kolu Ulusu Çayı’nda inşa edilecek Işıklı Regülatörü ve İletim Tüneli aracılığıyla Çamlıdere Barajı’na su aktarılmasını amaçlıyor. İhale bedelinin 229 milyon 426 bin lira olduğu projenin bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. Çalışma kapsamında Çamlıdere Barajı’na yıllık 226 milyon metreküp su aktarılması hedefleniyor.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, AA muhabirine, projenin başkentin içme ve kullanma suyu ihtiyacı için uzun yıllardır düşünüldüğünü söyledi.Projenin çok büyük, toplam uzunluğunun 32 kilometre olduğunu ifade eden Baygın, “Tünelin yüksekliği 4,5 metre. Üç farklı noktada yapılan çalışma birleştiğinde Ankara’nın 50’lık ihtiyacı olan su tünelden akmaya başlayacak” diye konuştu.

Baygın, projenin amacının Ulusu Çayı’nı kurutmak olmadığını anlatarak, “Ulusu Çayı’nın kışın ve ilkbaharda fazla olan, hiç işe yaramadan denize dökülecek suyun fazlasının regülatör aracılığıyla yönü değiştirilerek, Çamlıdere Barajı’na aktarılması amaçlanıyor. Suyun az olduğu yaz ve güz aylarında da oradan hiçbir zaman su alınmayacak” şeklinde konuştu.
Gerede’nin şu anda su ihtiyacı bulunmadığına dikkati çeken Baygın, ilçenin 2045 yılına kadar su ihtiyacının Dörtdivan bölgesinde yapımı devam eden Tekke Barajın’dan karşılanacağını vurguladı.

Kolin İnşaat, Turizm, Sanayi ve Ticaret AŞ Proje Müdürü Vahit Tekin ise projenin tamamlanmasıyla başkentin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını anlattı.
Tünel açma çalışmasında yüzde 59’luk bölümün tamamlandığına işaret eden Tekin, “Arazinin jeolojik durumundan dolayı tünel açma işlemlerimiz gecikiyor. Yoksa biz bunu 2013 yılının ekim ayı sonunda bitirmeyi planlamıştık ama önümüze hiç ummadığımız problemler çıktı” diye konuştu .

“Çalışma yaptığımız bölgede yaklaşık 15 fay hattı var” diyen Tekin, şöyle devam etti:
“Fay bölgesinden geçerken makinelerimizde sorun çıkıyor. Bir makinenin boyu 245 metre, devasa. Fay hattından gelen yer altı suyu ve zeminin bozuk olması ayrı sorun. Fay hatları ve yer altı suları nedeniyle 2013 yılının ocak ayından beri çıkıp, batıyoruz. Çok yavaş gitmek zorunda kalıyoruz. Geçebilmek için çok büyük paralar harcanıyor. Oradaki fay zonunu iyileştirdikten sonra geçmek gerekiyor. Proje gereği 150 litre/saniyelik su ile karşılaşacağımız öngörülmüş ama fay hattından 750 litre/saniyelik su geldi karşımızdan. Çok problemli bir yerdeyiz. Her gelen suyu basarak şafttan dışarı çıkartmamız gerekiyor. İki-üç saat içinde suyu dışarı atmadığımız zaman makinelerimiz su içinde kalıyor. Çok büyük problemlerle karşılaşıyoruz.”
Tekin, işin bitim tarihinin aralık ayı olduğunu hatırlatarak, projenin tamamlanmasıyla Ankara’ya yılda 226 milyon metreküp su verilebileceğini sözlerine ekledi.

(Kaynak:haberler.com.tr)

Previous Doğal Sit Alanları Yeniden Belirlenecek
Sonraki Manyas Gölü, Kuraklık Nedeniyle 200 Metre Çekildi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut 48296 ada 3 parsel imar planı değişikliği

Ankara Etimesgut İlçesi, 48296 ada 3 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı” değişikliği 10 Mart 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Avrasya Tüneli geçişi 5 Dolar + KDV olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli inşaatının yüzde 82’sinin tamamlandığını belirterek, “Hedefimiz yıl sonunda tüneli bitirerek İstanbul’un ve İstanbullunun hizmetine sunmak” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 19 Ocak 2016

19 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler

Cemal Gökçe : Konut satışlarındaki yavaşlama devam edecek

Konut satışlarında yılın ilk aylarında görülen hızlı artış, Mayıs ayında yavaşladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Yükseliyor

Ankara’da gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği zirvede bir araya geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yapıda çelik zamanı

Dünyada kullanımı oldukça yaygın olan çelik konstrüksiyon, çelik bina, çelik ev, çelik yapı gibi çelik konstrüksiyon yapılar hızlı, güvenli ve ekonomik oldukları için Türkiye’de de kullanılma oranı artmaya başladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.