Ömer Baki Yazıcı:”İnşaatta çürük elma tehlikesi var”

Ömer Baki Yazıcı:”İnşaatta çürük elma tehlikesi var”

İNŞAATTA  “ÇÜRÜK ELMA” TEHLİKESİ
AB’NİN 4 KATI MÜTEAHHİTİMİZ VAR
300 MÜTEAHHİTİMİZİN 100 BİNİ NİTELİKSİZ
YASAL BOŞLUĞU DOLANDIRICILAR DOLDURUYOR
ÇÖZÜM İÇİN ACİL MÜTEAHHİTLİK YASASI

Ankara İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANİMDER) Başkanı Ömer Baki Yazıcı, Yaşam Projeleri’ne çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Yazıcı, 700 milyon nüfuslu 27 AB ülkesindeki toplam 80 bin müteahhide karşılık, 80 milyon nüfuslu Türkiye’de 300 bine yakın müteahhit olduğunu söyledi. 300 bine yakın müteahhidin üçte birini ise “ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği” açısından “çürük elma” olarak niteleyen Yazıcı, önemli bir uyarıda da bulunarak, müteahhitlik yasasının olmayışından kaynaklanan boşluğu dolandırıcıların doldurduğunu vurguladı. Çözüm için acil yasa gerektiğine dikkat çeken Yazıcı, Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle yanıtladı:
 
“MÜTEAHHİDİN GEÇMİŞİNE DE BAKIN”
 
Yaşam Projeleri: Gayrimenkul Alırken nelere dikkat edilmeli?
 
Yazıcı: “Ülkemizde son zamanlarda, maketten veya inşaatı devam eden projeler üzerinden, uzun vadeli satışlar yapılmaktadır. Bu satışlarda, halkımızın dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Gayrimenkul satın alınırken, uzun vade, cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra, Projeyi yapan firma, iyi araştırılmalıdır. Satış vaadi sözleşmesinin içeriği, yapılacak işin teknik şartnamesi, yüklenici firmanın geçmişi, gayrimenkulün yapılacağı arsanın üzerindeki ipotek, borç ve imar durumu konularında, nitelikli bilgiler alınmalıdır. Gayrimenkul alım-satımı, tapu sicil memurun önünde imzalanarak gerçekleştirilmelidir. Satış vaadi sözleşmesi, tapuya şerh edilmemişse, bunun hukuken hiçbir geçerliliği yoktur.”

“TÜRKİYE’DE MÜTEAHHİT ENFLASYONU VAR”
 
Yaşam Projeleri: Ülkemizde 300 bine yakın Müteahhit var.  Her ay yeni 5 bin Müteahhit ekleniyor. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?
 
Yazıcı: “700 Milyon nüfuslu 27 AB Ülkesinde toplam 80 bin Müteahhit varken, 80 Milyon nüfuslu ülkemizde, 300 bine yakın Müteahhit ’in olması, ‘Türkiye’de Müteahhit enflasyonu’ olduğunu göstermektedir. Bu enflasyonun temel nedeni; Müteahhitliğin kurumsal bir yapıda denetim altına alınmaması ve yeterli sermaye gücünü sahip olan veya olmayan girişimcilerin, istediği gibi müteahhitlik yapmasıdır. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak, ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 300 bin müteahhitten 100 binini, ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olarak ele aldığımızda, ‘çürük elma’ olarak görüyoruz. Sektördeki bu yapısal sorunun yansıması ise, arz-talep döngüsünün dışında, çarpık ve güvenli olmayan yapılaşma şeklinde olmaktadır. “
 
“YASAL BOŞLUĞU DOLANDIRICILAR DOLDURUYOR”
 
“Bugün hala, 1 dairenin, 2 ya da 3 kişiye satan sözde müteahhitlerin, adli ceza almalarına karşın, yine müteahhitlik yapabildiğini, denetimsiz ve düzensiz projelerde, çok sayıda can ve mal kayıplarının yaşandığını görmekteyiz. İşini hakkıyla yapan müteahhit ile aşırı kar hırsıyla halkımızı mağdur eden müteahhitlerin, kanun çerçevesinde bir birinden ayrılması gerekmektedir. Müteahhitlik yasasının olmayışından kaynaklanan boşluğu, dolandırıcılar doldurmaktadır. Tüm bu sorunlara çözüm getirmek için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üzerinde çalıştığı, ‘Müteahhitlik Hizmet Yasası’, bir an evvel TBMM gündemine getirilip, yasalaşmalıdır. Ayrıca; bu taslak kanunlaştığı takdirde, can ve mal güvenliğimizi tehdit eden unsurların ortadan kaldırılacağını ve şehirlerimizin, çarpık ve plansız yapılaşmadan kurtarılacağını ön görmekteyiz.”
 
 
www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Ankara Su kesintisi 27 Kasım 2014
Sonraki Ankara elektrik kesintisi 30 Kasım 2014

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri TİMAŞ A.Ş. özel röportaj

TİMAŞ A.Ş.  yaklaşık 20 yıldır Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde çatı-cephe kaplama ve yalıtım sektöründe faaliyet  gösteriyor.

Makaleler 0 Yorum

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Eskiden konut alırken düşünülen tek şey olan “Nohut oda bakla sofa başımızı sokacağımız bir ev alalım” kalıbı artık tarih oluyor.

Makaleler 0 Yorum

Evren Acar : Büyüyen Ankara’da stok fazlasına dikkat

Başkent’te çok sayıda inşaat firmasına pazarlama ve satış danışmanlığı hizmeti sunan CEF Danışmanlık’ın kurucu ortaklarından Evren Acar’la sektörü ve Ankara konut projelerini konuştuk.

Makaleler 0 Yorum

Gayrimenkul Yatırımı İçin 7 Kolay Adım

Gayrimenkul alanında uzman da çaylak da olsanız, yatırım yapmadan önce 7 ana başlığı çok iyi analiz etmeniz gerekir.

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri Erkan Aslan Özel Röportaj

Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği Başkanı Erkan Aslan Yaşam Projelerine Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği (AGEM) hakkında bilgiler verdi. Ankaralı konut alıcılarına tavsiyelerde de bulunan  Aslan, Yaşam projelerinin sorularını şöyle cevapladı;

Makaleler

Kar ettiren arsa yatırım sırları

Bu aralar çok fazla tarla ve arsa yatırımı üzerine sorular almaya başladım ve de yatırımcı takipçilerimden, arsa ve tarla yatırımı nasıl yapılır bu konulara ne zaman değineceksin serzenişleri de alınca,

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.