Alacağınız evin arsa ve inşaat maliyetlerini hesaplayın

Alacağınız evin arsa ve inşaat maliyetlerini hesaplayın

Gayrimenkul alım satımında arsa ve inşaat maliyeti de en güvenilir yöntemler arasında yer alıyor.

Bu hesabı yapmak için önce: Alacağınız evin maliyetini arsa ve inşaat olarak ikiye ayırmalısınız.

Emlak alırken değer belirlemek için bir yöntem de aynı semtteki diğer benzerleriyle kıyaslamak. Bu hesaplama yönteminde sizi en çok sıkıntıya sokacak şey, gerçekleşmiş “gerçek emsalleri” bulmaktır. Onun için, bu yöntemi uygularken, şunları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız: Kıyaslanabilir emsalleri esas almalısınız. Yani, elmalarla armutları kıyaslamayın.

Ödeme şekilleri, mülklerin devrinde özel bir durum olmaması, ruhsat ve iskan açısından mülklerin benzer özellikler göstermesi gibi eşdeğer durumları yan yana getirin. Satın alacağınız daireye emsal olabilmesi için büyüklüğün aynı olması gerektiğini düşünmeniz yanlış olur. Benzer mülk verileri, brüt metrekare değerleri kullanılarak kıyaslanabilir. Öncelikle değerde aralık belirlemek işleri kolaylaştırır. Bu yöntemde bir değer aralığı belirledikten sonra ten sonra değer kararı vermek daha sağlıklıdır.

Çevre araştırmalarından çıkan verileri toplayın. Kullanılabilir olanlar listeleyerek metrekare değerine dönüştürün. Şimdi bir örnek verelim: aynı semtteki 4 daireyi birbirine kıyaslamak suretiyle değer belirlemeye çalışalım.
Sizin oturduğunuz sokakta,-90 metrekare alanlı 2+1 daire 2 ay önce 90.000 TL civarında satıldı. Yani, 90.000 TL / 90m2 = 1.000 TL/m2 Yine sizin ikamet ettiğiniz sokakta bulunan bina ile aynı sırada olan diğer cadde üzerindeki 15 yıllık binada, 2+1, 95 metrekare kombili, kartonpiyerli ve saten boyalı dairenin 100.000 TL’den satışa çıkarıldığını gördünüz.

Site veya apartmandan ev alıyorsanız, toplam arsadan payınıza düşen arsanın metrekaresini belirleyin. Evinizin site veya apartmandaki arsası diyelim ki, 100 metrekare olsun. Civardaki arsa fiyatlarını araştırın. Arsa metrekare fiyatı 2 bin TL olan bir semtte ev alıyorsanız 100 metrekare arsanın bedeli 200 bin TL’dir. Alacağınız evin inşaat maliyetinde Bayındırlık Bakanlığı fiyatlarını temel alın.

Diyelim ki, almayı düşündüğünüz ev, lüks statüsünde. Metrekaresi 700 TL. Evin büyüklüğü de 100 metrekare. Buna göre evinizin inşaat maliyeti 70 bin TL. olur. Bu durumda arsa bedeli 200 bin, inşaat maliyeti 70 bin TL, yani toplam maliyeti 270 bin TL olan bir konut satın alacaksınız demektir. Size söylenen fiyat ile hesapladığınız maliyet fiyatları arasındaki fark, evi alacağınız şirkete göre değişir. Güvenilir ya da iyi marka olmuş bir şirketten ev alıyorsanız maliyet ile satılan ev arasındaki makas büyür. İnşaatına yeni başlanmış bir proje ile bitmiş bir ev arasındaki makas da açık olur.

Yani, 100.000 TL/ 95 m2 = 1.052 TL/m2 İki arka sokakta ise 2+1, kombili, 5 senelik bir binadaki 100 metrekare daire 90.00 TL’den satışa çıkarıldı. Hemen yan binada ise çok eskimiş ve hasar görmüş, 80 metrekarelik bir daire 50.000 TL’ye satılıyor olabilir. Bu noktada yine de küçük bir uyari; fiyatını bulmaya çalıştığımız mülk bu kadar eski değilsç,yağıdaki emsal değeri kullanmak yanlış olabilir.

Yani, 50.000 TL/ 80 m2 = 625 TL / m2 Bu formüle göre, söz konusu bölgede satın almak istediğiniz dairenin metrekare fiyatı 900 TL ile 1.052 TL arasında demektir. Alacağınız mülkün, brüt metrekare değeri ile bu verileri çarparak değer aralığına ulaşabilirsiniz. Sonra karşılaştırdığınız bu mülklerin diğer özellikleriyle kendi düşündüğünüz mülkü kıyaslayarak değeri bir yerde konumlandırabilirsiniz.

Gayrimenkul alım satımında arsa ve inşaat maliyeti de en güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Bu hesabı yapmak için önce: Alacağınız evin maliyetini arsa ve inşaat olarak ikiye ayırmalısınız. Yeni Akit

Previous Konfor Evleri'nde cazip kredi fırsatı
Sonraki SİNPAŞ GYO, İstanbul Bomonti, Ankara Çankaya ve GOP projelerini lanse edecek

Diğer Yazılar

Ankara 0 Yorum

Loca Home Yaşamkent projesi

Loca Home Ankara Yaşamkent’te Alkon İnşaat ve Kepez Yapı tarafından inşa ediliyor.

Ankara 0 Yorum

Prestij Pursaklar Konutları

Prestij Pursaklar konutları Ankara Pursaklar’da EÇK İnşaat tarafından inşa ediliyor.

Ankara

Green Park konut projesi

Green Park konut projesi Ankara Yenimahalle’de Ünsal Grup tarafından hayata geçiriliyor.

Ankara 0 Yorum

Göl Villa Mogan projesi

Göl Villa Mogan projesi Ankara Gölbaşı’nda Trio Yatırım tarafından inşa ediliyor.

Ankara 0 Yorum

Mebuskent Bin 390 TL’den Başlayan Sabit Taksit Fırsatı Sunuyor

Başkent’in yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da hayata geçirilen Mebuskent konut projesi, lüks ve konforlu yaşamı ulaşılabilir fiyatlarla sunuyor.

Ankara

Queen Park projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

Ankara’da hayata geçirilen Queen Park Konut Projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.