Aksa yerli kömüre yatırım yapıyor

Aksa yerli kömüre yatırım yapıyor

Yerli kömür kullanılan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin ikinci fazı da ticari faaliyete başladı
Aksa Enerji tarafından temeli 2012 yılında atılan, yerli kömür kullanarak enerji üreten Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin 135 MW’lık ikinci fazının kabulü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapıldı.

Türkiye’nin özel sektör tarafından yatırımı yapılarak devreye alınan ve yerli kömür kullanılan iki santralinden biri olan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’ne 390 milyon Amerikan Doları yatırım yapıldı. Toplam 270 MW kurulu gücüyle yılda 2 milyar kilowattsaatlik (kWh) üretim yapacak santralde üretilen elektrikle 150 bin hanenin, başka bir deyişle 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Türkiye’nin halka açık lider serbest elektrik üreticisi olan Aksa Enerji, yerli kömürden enerji üreteceği Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin ikinci fazını devreye aldı. Temeli 2012 yılında atılan, ilk fazı 15 Temmuz 2015 tarihinde ticari faaliyete geçen Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin 135 MW’lık ikinci fazının kabulü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapıldı. 390 milyon Amerikan Doları yatırımla faaliyete geçen santralle Aksa Enerji, kurulu gücünü 2,211 MW’a yükseltti.

Aksa Enerji Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor
Aksa Enerji, çevreye duyarlı yaklaşımıyla linyit kömürünün çevre ve insan sağlığı üzerine olası etkilerini bertaraf etmek üzere gerekli yatırımları yapmış ve Türkiye’de bir ilk olan “baca gazı arıtma sistemi”ni Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’ne kurmuştur. Aksa Göynük Enerji Termik Santrali bu sistem ile, Avrupa Birliği’nin 2018 yılında şart koştuğu düşük emisyon değerlerine faaliyete girdiği andan itibaren ulaşmıştır.

Türkiye’de yerli kömür kullanarak özel sektör tarafından devreye alınan iki santralden biri olan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali, 270 MW kurulu gücüyle yılda 2 milyar kilowattsaatlik üretim yaparak 600 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak. Şirket kurulu gücünün %12’sini temsil eden ve yerli bir kaynak olan linyitten enerji üretimi yapan santral, hem ülkemizin cari açık ile savaşına katkı sağlayacak, hem de şirketin enerji üretim maliyetlerini düşürerek karlılığına olumlu yansıyacak.

Previous İranlılar mobilyacıların yüzünü güldürdü
Sonraki Gölbaşı, Etimesgut 4. Etap Kentsel Dönüşüm imar planı değişikliği

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Bayrakdaroğlu Kandıra Beton Hizmete Girdi

Kandıra her geçen gün iş adamlarının yaptıkları yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor. Kandıra’nın sevilen işadamlarından Zekeriya Bayrakdar Kandıra’ya son sistem beton santrali kazandırmanın gururunu yaşıyor.

Firma Haberleri

Hulusi Belgü : Esnaf AVM’lere taşınmaktan çekiniyor

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun uyarınca AVM’lerde esnaf ve zanaatkara yüzde 5’lik kota ayılmasının mecbjuri olduğuna işaret ederek, “Esnafa alan açıyoruz

Firma Haberleri 0 Yorum

Via GYO halka açılıyor

Via Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) hisselerini Borsa İstanbul’da halka açıyor. Bünyesinde Vialand eğlence merkezini de barındıran şirket, hisselerinin yüzde 25’ini halka arz edecek.

Firma Haberleri 0 Yorum

Mall of İstanbul Kapılarını Açtı

Torunlar GYO’nun 1.3 milyar TL yatırımla hayata geçirdiği Mail of istanbul, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Asma Bahçeler Haziran 2015’te Hazır

Tanyer inşaat’ın Asma Bahçeler Projesi’nin inşaatının yüzde 80’lik bölümü tamamlandı.

Firma Haberleri 0 Yorum

İstanbul’un endüstri mirası haritalandırılıyor

Endüstri yapılarını mimari ve kentsel bağlamlarda ele alan ve mevcut potansiyelleri üzerinden nitelikli dönüşüm projeleri geliştiren Dila Gökalp Architects, yapıların dinamiklerini anlamak için hazırladığı ön çalışmalardan yola çıkarak İstanbul’un endüstri

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.