Aksa yerli kömüre yatırım yapıyor

Aksa yerli kömüre yatırım yapıyor

Yerli kömür kullanılan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin ikinci fazı da ticari faaliyete başladı
Aksa Enerji tarafından temeli 2012 yılında atılan, yerli kömür kullanarak enerji üreten Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin 135 MW’lık ikinci fazının kabulü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapıldı.

Türkiye’nin özel sektör tarafından yatırımı yapılarak devreye alınan ve yerli kömür kullanılan iki santralinden biri olan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’ne 390 milyon Amerikan Doları yatırım yapıldı. Toplam 270 MW kurulu gücüyle yılda 2 milyar kilowattsaatlik (kWh) üretim yapacak santralde üretilen elektrikle 150 bin hanenin, başka bir deyişle 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Türkiye’nin halka açık lider serbest elektrik üreticisi olan Aksa Enerji, yerli kömürden enerji üreteceği Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin ikinci fazını devreye aldı. Temeli 2012 yılında atılan, ilk fazı 15 Temmuz 2015 tarihinde ticari faaliyete geçen Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’nin 135 MW’lık ikinci fazının kabulü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapıldı. 390 milyon Amerikan Doları yatırımla faaliyete geçen santralle Aksa Enerji, kurulu gücünü 2,211 MW’a yükseltti.

Aksa Enerji Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor
Aksa Enerji, çevreye duyarlı yaklaşımıyla linyit kömürünün çevre ve insan sağlığı üzerine olası etkilerini bertaraf etmek üzere gerekli yatırımları yapmış ve Türkiye’de bir ilk olan “baca gazı arıtma sistemi”ni Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’ne kurmuştur. Aksa Göynük Enerji Termik Santrali bu sistem ile, Avrupa Birliği’nin 2018 yılında şart koştuğu düşük emisyon değerlerine faaliyete girdiği andan itibaren ulaşmıştır.

Türkiye’de yerli kömür kullanarak özel sektör tarafından devreye alınan iki santralden biri olan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali, 270 MW kurulu gücüyle yılda 2 milyar kilowattsaatlik üretim yaparak 600 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak. Şirket kurulu gücünün %12’sini temsil eden ve yerli bir kaynak olan linyitten enerji üretimi yapan santral, hem ülkemizin cari açık ile savaşına katkı sağlayacak, hem de şirketin enerji üretim maliyetlerini düşürerek karlılığına olumlu yansıyacak.

Previous İranlılar mobilyacıların yüzünü güldürdü
Sonraki Gölbaşı, Etimesgut 4. Etap Kentsel Dönüşüm imar planı değişikliği

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Ege-Koop Ankara ve diğer illerde proje üretecek

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “2016 yılı proje tamamlama yılı olduğu gibi; 32 yıllık birikimini başta Ankara olmak üzere çeşitli illere tasıma yılı olacak” dedi

Firma Haberleri 0 Yorum

Park Armoni Konutları fiyatları

Park Armoni Konutları, 2 blokta 100 daireden oluşuyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Referans Bakırköy’ün Dükkan İhalesi

Bakırköy’de Halk GYO ve Kiler Holding iştiraki Biskon Yapı tarafından yapımına devam edilen Referans Bakırköy projesindeki 73 adet ticari alan, Halk GYO tarafından açık artırma ile satışa çıkarılıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Birevim şimdi de Bursa’da

‘Bir evim olsun’ diyen milyonlarca insanın hayallerine ortak olmak için yola çıkan Birevim, yurt içindeki varlığını genişletmeye devam ediyor.

Firma Haberleri

Türkiye İMSAD 60 üyesiyle Yapı Fuarı’nda

Türkiye inşaat sektörünün yeni bir yol haritasına ihtiyacı olduğunu ve acil olarak Ulusal Bina Yönetmeliği’nin çıkarılması gerektiğini belirten Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile önümüzdeki yakın

Firma Haberleri 0 Yorum

TürkTraktör İkinci Bölge Tesisini Ankara’da Faaliyete Geçirdi

Türkiye tarım sektörünün lideri TürkTraktör, iş makineleri sektöründeki yolculuğuna yeni yatırımlarla devam ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.