Akdamar Kilisesi Restorasyonunda Sona Gelindi

Akdamar Kilisesi Restorasyonunda Sona Gelindi

Akdamar Adası’nda bulunan Ermeni Kilisesi’nde başlayan restorasyonda sona gelindi.

1 milyon 100 bin TL harcamayla yapılan restorasyonda daha önce pomza doldurulan torbalarla ayakta tutulan ve bir kısmı tahrip olan duvarlar aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı. Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında çevre düzenlemesi ile birlikte 4 milyon TL’ye restore edildikten sonra 2007 yılında uluslararası törenle açılan Akdamar Kilisesi’nde, ikinci kez restorasyon yapıldı. Yapılan kazılar sonucu tarihi kilisenin ön tarafından ortaya çıkarılan manastır, şapel ve mutfak bölümünde geçen yıl nisan ayında restorasyon başlatıldı. 1 milyon 100 bin TL harcamayla yapılan restorasyonda daha önce pomza doldurulan torbalarla ayakta tutulan ve bir kısmı tahrip olan duvarlar aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı.

Manastır, mutfak ve şapelin aslına uygun olması için çok dikkatli yapılan restorasyonda duvarlar, İtalya’dan getirilen özel hidrolik bir kireçle yapılıyor. Restorasyonu yapan Alfin İnşaat Yapı ve Turizm Limited Şirketi sahibi Adnan Vural, havaların ısınmasının ardından son rötuşların yapılarak restorasyonun tamamlanacağını söyledi. Akdamar Kilisesi’nde geçtiğimiz sene eylül ayında dördüncü ayin gerçekleşmişti. Ayine Türkiye’de yaşayan Ermeniler ile Hollanda, Avusturya, Kanada, İsviçre, Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İran ve Ermenistan’dan çok sayıda aile, ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza ile İsviçre Büyükelçisi Müsteşarı Didier Chassat da ilgi gösterdi.(Milat)

Previous Marriott Zinciri Bilgili ile KKTC İçin İmzayı Attı
Sonraki Ihlamur Konağı'nda Yaşlı Kabulüne Başlandı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İklim Değişikliği İle Mücadelede Türkiye’den Büyük Adım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması” hakkında yayımlanan yönetmelik ve tebliğ ile sektördeki çok sayıda firmanın sera gazı emisyon izleme planı oluşturarak yıllık sera gazı

Güncel Haberler 0 Yorum

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Temeli Atılıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin 7 blok 9 katlı Tıp Fakültesi Hastanesi temeli atılıyor. Projenin 2015 yılında tamamlanması planlanıyor.

Güncel Haberler

Ankara’da yeni hastane projeleri

Son dönemde Ankara’da Kamu ve Özel sektör tarafından hayata geçirilen konut, ofis , AVM projeleri haricinde Başkent Ankara hastane projeleri ile de öne çıkmakta.

Güncel Haberler

Türkiye’nin tek akıllı yolu yılsonu hizmete giriyor

Makyol Genel Müdürün Alp Girgin ve şirket danışmanlarından Gülsin Akman, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulunu ziyaret ederek, İstanbul-İzmir otoyolu inşaatı hakkında bilgi verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya, Kavaklıdere imar planı değişikliği

Ankara Çankaya ilçesi Kavaklıdere Mahallesi, 1296 ada 21 nolu parsel”e ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 6 Ekim 2015 tarihinde askıya çıkacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tarihi Sit Alanları İçin İlke Kararı Yenilendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘tarihi sit’ alanlarını koruma ve kullanma şartlarını yeniden düzenleyen ilke kararı Resmi Gazete’nin bugün ki sayısında yayımlandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.