Akdamar Kilisesi Restorasyonunda Sona Gelindi

Akdamar Kilisesi Restorasyonunda Sona Gelindi

Akdamar Adası’nda bulunan Ermeni Kilisesi’nde başlayan restorasyonda sona gelindi.

1 milyon 100 bin TL harcamayla yapılan restorasyonda daha önce pomza doldurulan torbalarla ayakta tutulan ve bir kısmı tahrip olan duvarlar aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı. Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında çevre düzenlemesi ile birlikte 4 milyon TL’ye restore edildikten sonra 2007 yılında uluslararası törenle açılan Akdamar Kilisesi’nde, ikinci kez restorasyon yapıldı. Yapılan kazılar sonucu tarihi kilisenin ön tarafından ortaya çıkarılan manastır, şapel ve mutfak bölümünde geçen yıl nisan ayında restorasyon başlatıldı. 1 milyon 100 bin TL harcamayla yapılan restorasyonda daha önce pomza doldurulan torbalarla ayakta tutulan ve bir kısmı tahrip olan duvarlar aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı.

Manastır, mutfak ve şapelin aslına uygun olması için çok dikkatli yapılan restorasyonda duvarlar, İtalya’dan getirilen özel hidrolik bir kireçle yapılıyor. Restorasyonu yapan Alfin İnşaat Yapı ve Turizm Limited Şirketi sahibi Adnan Vural, havaların ısınmasının ardından son rötuşların yapılarak restorasyonun tamamlanacağını söyledi. Akdamar Kilisesi’nde geçtiğimiz sene eylül ayında dördüncü ayin gerçekleşmişti. Ayine Türkiye’de yaşayan Ermeniler ile Hollanda, Avusturya, Kanada, İsviçre, Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İran ve Ermenistan’dan çok sayıda aile, ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza ile İsviçre Büyükelçisi Müsteşarı Didier Chassat da ilgi gösterdi.(Milat)

Previous Marriott Zinciri Bilgili ile KKTC İçin İmzayı Attı
Sonraki Ihlamur Konağı'nda Yaşlı Kabulüne Başlandı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Artık tüm yollar Ankara’ya çıkacak

AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Barış Aydın, yeni dönemde bitirilecek hızlı tren (YHT) ve otoyol ağları ile ortaya çıkacak uluslararası bağlantılı yeni ulusal ulaşım ağında Ankara’nın ana kavşak

Güncel Haberler 0 Yorum

Galatasaray’a Çatı Davasında Tazminat Şoku

GALATASARAY, çatı davasında 40-50 milyon euroluk tazminat tehlikesiyle karşı karşıya..

Güncel Haberler 0 Yorum

Akaydın:AVM’lerin şehir merkezine yapılmasına karşıyım

Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin Başkan Adayı Mustafa Akaydın, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ziyaretinde, Antalya’ya kendi yetkisi dışında Ak Parti Hükümeti’nin idaresindeki TOKİ taralından 3 dev AVM ile

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 17 Mart 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara Yenimahalle, Polatlı, Pursaklar, Keçiören ilçelerinde 17 Mart 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise:

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’nın şebeke suyu temiz çıktı

Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından rutin analizleri yapılan Ankara’nın şebeke suyu, Ekim ayında da yine tertemiz çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’nın konut ihtiyacı

Konut fiyatlarının seyri ekonomistlerin önemli uğraşlarındandır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.