Ağaoğlu, yönetmelik değişikliklerini eleştirdi

Ağaoğlu, yönetmelik değişikliklerini eleştirdi

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu inşaat sektöründe yapılan yönetmelik değişikliklerinin hem müteahhitleri hem de vatandaşları olumsuz etkilediğini söyledi.

YAPILARIN YÜZDE 50’Sİ RİSKLİ
“Maçta 90’ıncı dakika kural değişiyor” diyen Ağaoğlu şunları söyledi: “Türkiye’de yapı stokunun en iyi ihtimalle yüzde 50’si riskli. İnsanlar canlı canlı tabutta yaşıyor. Kentsel dönüşüm yasası çıktı ama maalesef işler iyi durumda değil. Fikirtepe’yi yüzüne gözüne bulaştırdılar. Hevesle oraya giden firmaların durumu ortada. Kentsel dönüşüm için yüzde 25 ek emsal hakkı önce iptal oldu sonra verildi. Son olarak da Bağdat Caddesi’nde binalara 15 kat sınırı geldi. Orada dönüşüm kitlendi. Hem vatandaş hem de müteahhitti zora sokan bir uygulama. Kuralsızlık olsun demiyoruz. Ama kurallar belli olsun ve herkes ona göre hesabını yapsın.”

İŞ YAPMAK COK ZOR
İnşaat sektöründe belirsiz bir dönem yaşandığını belirten Ağaoğlu, ‘yarın ne olur’ endişesi ile iş yaptıklarını söyledi. Sık sık yapılan değişikliklerin çok sayıda şirketi zor duruma soktuğunu belirten Ağaoğlu, “Piyasaların durgun olduğu bir dönemdeyiz. İşlerin çok yolunda gittiğini söyleyemeyiz. Mesela Bağdat Caddesi’ndeki yüzlerce şirket var çoğu zora girecek. 50 yıldır müteahhidim. İş yapmanın hiç bu kadar zor olduğu dönemi hatırlamıyorum. Bürokratik oligarşi şu anda Türkiye’de iş yapılmasını istemiyor” dedi. İnşaat sektörünün üzerinde ciddi bir KDV yükü de oluğunu belirten Ağaoğlu “Bu sektörde iş yapanlar için en büyük yük KDV. Bu nakit para açısından şirketlere büyük darbe vuruyor. Paramız 2-3 yıl devlette kalıyor ve faiz de ödenmiyor. Bizim yaklaşık 240 milyon TL KDV alacağımız var” dedi.

YASA PAÇAVRA OLDU
Devlet otoritesi olmadan kentsel dönüşüm yapmanın mümkün olmadığını beürten Ağaoğlu, “7 yıldır Esentepe’de dönüşüm için ev topluyorum. 24 katlı binada evlerin 20’sini aldım. Apartmanda bir art niyetli kişi var. Yıkım kararı çıktı. Ancak yıkım için adrese tebligat gitmesi şart. O kişi her hafta kasıtlı olarak adres değiştiriyor ve tebligatın kendisine ulaşmasını engelliyor. Bir kişi yasayı paçavraya çeviriyor” dedi.

MASLAKTA TEK AĞAÇ KESMEDİK
MASLAK 1453 projesinin çok fazla konuşulup tartışıldığını belirten Ali Ağaoğlu, “Projemiz çok kıskanıldı. Ağaçlan yok ettiğimiz iddia edildi. Maslak 1453 Park Ormanları’na komşu ama biz tek bir ağaç kesmedik. Biz buradan 1 milyon metrekareküp çöp attık” dedi.Taraf

Previous Düziçi'nde 3. Etap TOKİ evleri için çalışmalar başladı
Sonraki Temaşehir Konya Torkam İnşaat

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Dr. Halisdemir: 350 milyar dolarlık girdi sağlamak mümkün

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Dr. Önder Halisdemir konuşmacı olarak yer aldığı IV. İnşaat ve konut Konferansı’nda yeni bir değer önerisinde bulunarak, “Ağaoğlu’nun ‘İkinci Vatan Programı’ ile Türkiye ekonomisine en az

Firma Haberleri 0 Yorum

PAB Mimarlık, Cityscape’te Türkiye’nin gururu oldu

PAB Mimarlık Gökçeada Lise Kampüsü projesiyle Cityscape Awards 2016’da “Geleceğin Kamu, Kültür ve Turizm Yapıları” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

Firma Haberleri

Fuga Mobilya’dan ücretsiz iç mimarlık ve dekorasyon danışmanlığı

Ücretsiz İç Mimarlık ve Dekorasyon Danışmanlığı Hizmetiyle Yeniliğe Hazırlanın

Firma Haberleri 0 Yorum

Karşıyaka Tower Teslim Tarihi

Kuzka İnşaat tarafından Karşıyaka’nın merkezindeki son parsellerden birinde inşa edilen Karşıyaka Tower’da satışlar devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Demir İnşaat’tan 15 Temmuz şehit ailelerine yüzde 25 indirim

Gayrimenkul sektöründe 32 yıllık geçmişe sahip Demir İnşaat, 15 Temmuz şehit ailelerine özel şimdiye kadar yapılmamış, eşsiz bir kampanyaya imza atıyor.

Firma Haberleri

Konut ve kira harcamaları bu yıl artabilir

Geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalarda en yüksek payı konut ve kira harcamaları aldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.