Ağaoğlu, yönetmelik değişikliklerini eleştirdi

Ağaoğlu, yönetmelik değişikliklerini eleştirdi

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu inşaat sektöründe yapılan yönetmelik değişikliklerinin hem müteahhitleri hem de vatandaşları olumsuz etkilediğini söyledi.

YAPILARIN YÜZDE 50’Sİ RİSKLİ
“Maçta 90’ıncı dakika kural değişiyor” diyen Ağaoğlu şunları söyledi: “Türkiye’de yapı stokunun en iyi ihtimalle yüzde 50’si riskli. İnsanlar canlı canlı tabutta yaşıyor. Kentsel dönüşüm yasası çıktı ama maalesef işler iyi durumda değil. Fikirtepe’yi yüzüne gözüne bulaştırdılar. Hevesle oraya giden firmaların durumu ortada. Kentsel dönüşüm için yüzde 25 ek emsal hakkı önce iptal oldu sonra verildi. Son olarak da Bağdat Caddesi’nde binalara 15 kat sınırı geldi. Orada dönüşüm kitlendi. Hem vatandaş hem de müteahhitti zora sokan bir uygulama. Kuralsızlık olsun demiyoruz. Ama kurallar belli olsun ve herkes ona göre hesabını yapsın.”

İŞ YAPMAK COK ZOR
İnşaat sektöründe belirsiz bir dönem yaşandığını belirten Ağaoğlu, ‘yarın ne olur’ endişesi ile iş yaptıklarını söyledi. Sık sık yapılan değişikliklerin çok sayıda şirketi zor duruma soktuğunu belirten Ağaoğlu, “Piyasaların durgun olduğu bir dönemdeyiz. İşlerin çok yolunda gittiğini söyleyemeyiz. Mesela Bağdat Caddesi’ndeki yüzlerce şirket var çoğu zora girecek. 50 yıldır müteahhidim. İş yapmanın hiç bu kadar zor olduğu dönemi hatırlamıyorum. Bürokratik oligarşi şu anda Türkiye’de iş yapılmasını istemiyor” dedi. İnşaat sektörünün üzerinde ciddi bir KDV yükü de oluğunu belirten Ağaoğlu “Bu sektörde iş yapanlar için en büyük yük KDV. Bu nakit para açısından şirketlere büyük darbe vuruyor. Paramız 2-3 yıl devlette kalıyor ve faiz de ödenmiyor. Bizim yaklaşık 240 milyon TL KDV alacağımız var” dedi.

YASA PAÇAVRA OLDU
Devlet otoritesi olmadan kentsel dönüşüm yapmanın mümkün olmadığını beürten Ağaoğlu, “7 yıldır Esentepe’de dönüşüm için ev topluyorum. 24 katlı binada evlerin 20’sini aldım. Apartmanda bir art niyetli kişi var. Yıkım kararı çıktı. Ancak yıkım için adrese tebligat gitmesi şart. O kişi her hafta kasıtlı olarak adres değiştiriyor ve tebligatın kendisine ulaşmasını engelliyor. Bir kişi yasayı paçavraya çeviriyor” dedi.

MASLAKTA TEK AĞAÇ KESMEDİK
MASLAK 1453 projesinin çok fazla konuşulup tartışıldığını belirten Ali Ağaoğlu, “Projemiz çok kıskanıldı. Ağaçlan yok ettiğimiz iddia edildi. Maslak 1453 Park Ormanları’na komşu ama biz tek bir ağaç kesmedik. Biz buradan 1 milyon metrekareküp çöp attık” dedi.Taraf

Previous Düziçi'nde 3. Etap TOKİ evleri için çalışmalar başladı
Sonraki Temaşehir Konya Torkam İnşaat

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Kayseri Belediyesi’nden Onarım İhalesi

Büyükşehir Belediyesi şehir içindeki parklarda yapılacak olan onarımlar için iki ayrı ihale yaptı.

Firma Haberleri

Yurtdışında katlanır konteynırlar gözde

Toplu konut projelerinden enerji tesislerine, altyapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer alan Vekon, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da aranan bir marka haline geldi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Isıcam 40. Yılını Coşkuyla Kutladı

Bireysel tasarrufu toplumsal kazanca dönüştürmeyi misyon olarak üstlenen Trakya Cam’ın markası Isıcam, 40. yılını özel bir geceyle kutladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

2015 yılının kazananı gayrimenkul sektörü oldu

Bugünün en parlak sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü 2015 yılı gibi inişlerin – çıkışların bolca yaşandığı ama sonunda bahar kıvamında rekora koşan bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor.

Firma Haberleri

38. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 104.284 ziyaretçiyi ağırladı

Türk yapı sektörünün ve bölgenin tek fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bu yıl %20 büyüyerek 100.000 metre karelik 14 salon ve açık alanda, 105 ülkeden 1.250 üretici firmanın 17.400

Firma Haberleri 0 Yorum

Özyurtlar N5 Suites’ten Ev Alanlar Çifte Kazanç Sağlıyor

İnşaat sektöründe 25 yılda 28 bin kişiyi ev sahibi yapan Özyurtlar İnşaat’ın Esenyurtta yükselen projesi N5 Suites büyük ilgi görüyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.