ABD’nin en büyük camii tamamlandı

ABD’nin en büyük camii tamamlandı

Maryland’da bir Türk külliyesi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yapacağı Amerika Diyanet Merkezi’nin mimarı, “Bir Türk-İslam mahallesi inşa ettik” dedi. 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinden izler taşıyan külliyeyi anlattı: Yapımında metrik değil arşın sistemi kullanıldı. Tüm malzeme Türkiye’den götürüldü. Külliyedeki ABD’nin en büyük camisinde aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.

ABD’nin en büyük camiini Erdoğan hizmete açacak

Maryland’da yapımı tamamlanan Diyanet Külliyesi’ndeki camide aynı anda 3bin kişi namaz kılabilecek. Osmanlı mimarisinden esinlenen külliyede müze ve ABD’de eğitim gören Türk öğrencilere danışmanlık birimi de olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 Nisan’da resmi açılışını yapacağı Maryland’daki Amerika Diyanet Merkezi, çifte minareli camisi ve külliye hüviyetindeki yapısıyla klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini ABD’ye taşıyor. Bünyesinde ABD’nin en büyük camisini barındıran Amerika Diyanet Merkezi, Osmanlı mimarisini yansıtan bir külliye olarak dikkati çekiyor.

Külliyenin mimarı Muharrem Hilmi Şener, külliyenin arazisinin 1990″lı yıllarda alındığını o dönemlerde arazinin bataklık olduğunu anlattı. 60 dönümlük arazi üzerine inşa edilen külliyenin İslam ve Türk kültürünü anlatacak şekilde tasarlandığına dikkat çeken Şener şunları söyledi: “Osmanlı’da şehrin merkezini cami teşkil ederdi. Biz de bu anlayışa bağlı kalarak cami etrafında bir şehir nüvesi nasıl şekillenir, onun örneğini vermeye çalıştık. Özellikle camide modernleşme öncesi, 16.-17. yüzyıl Osmanlı geleneksel dönemini yansıtan bir mimari anlayış var. Merkezde bir cami, ortada bir Türk-îslam bahçesi var. Hemen yanında klasik dönem ile modern dönemi harmanlayan kültür merkezi kısmı var.”

İSLAM MAHALLESİ OLDU

Şener, külliye bünyesinde ayrıca erkekler ve kadınlar için ayrı hamamların, spor merkezinin, yüzme havuzlarının, çok maksatlı salonu ile kapalı spor salonunun da yer aldığını belirtti. Bu yapıların hemen yanında birbirinden farklı 10 adet Osmanlı evinin yapıldığını kaydeden Şener, “Aslında biz burada bir Türk mahallesi, islam mahallesi inşa ettik” dedi.

İNCE İŞÇİLİKTÜRKİYE’DEN

Külliyenin yapımında ana inşaatta ABD’ııin alanında köklü firmalarından biri ile çalıştıklarını söyleyen Şener, ince işçilik anlamında her şeyin malzemesinin Türkiye’den deniz ve havayoluyla getirildiğini aktardı.

İslam eserleri müzesi de var ABD’nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD’deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek. Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edildi. İbadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi’nde ise Türkiye’den ABD’ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.Karar

Previous Nurol Tower'dan faiz kampanyası
Sonraki İmrahor Vadisi ve çevresi imar planı askıda

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kurdaki artış ev fiyatlarına yansımadı

Reidin ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) raporuna göre ekim ayında yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.7, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.7

Güncel Haberler 0 Yorum

Timco Sokak’ta Hedef 1 Milyarlık Ciro

Başkent’in yeni ticaret merkezi Anadolu Bulvarı üzerinde

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara OSB’de teknopark kurulacak

Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Şimdi moda buçuklu evler

Gün geçtikçe ağırlaşan iş ve yaşam koşulları, artan stres, sürekli koşuşturmaca ve bir yerlere yetişme durumu, günümüz insanının durup, nefes alacağı, kendine ait özel yaşam alanlarının değerini bir kat daha

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul Biyolojik Arıtma Hedefine Hızla Yaklaşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Marmara’ya Yüzde 100 Biyolojik Arıtma” hedefiyle inşa ettiği Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Başbakan Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yapı sektörü 1.Çukurova Yapı Zirvesi’nde buluştu

“Yaşanabilir bir kent… Nasıl?” sloganıyla düzenlenen 1. Çukurova Yapı Zirvesi, yapı sektörünün tüm paydaşlarını buluşturdu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.