ABD’nin en büyük camii tamamlandı

ABD’nin en büyük camii tamamlandı

Maryland’da bir Türk külliyesi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yapacağı Amerika Diyanet Merkezi’nin mimarı, “Bir Türk-İslam mahallesi inşa ettik” dedi. 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinden izler taşıyan külliyeyi anlattı: Yapımında metrik değil arşın sistemi kullanıldı. Tüm malzeme Türkiye’den götürüldü. Külliyedeki ABD’nin en büyük camisinde aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.

ABD’nin en büyük camiini Erdoğan hizmete açacak

Maryland’da yapımı tamamlanan Diyanet Külliyesi’ndeki camide aynı anda 3bin kişi namaz kılabilecek. Osmanlı mimarisinden esinlenen külliyede müze ve ABD’de eğitim gören Türk öğrencilere danışmanlık birimi de olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 Nisan’da resmi açılışını yapacağı Maryland’daki Amerika Diyanet Merkezi, çifte minareli camisi ve külliye hüviyetindeki yapısıyla klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini ABD’ye taşıyor. Bünyesinde ABD’nin en büyük camisini barındıran Amerika Diyanet Merkezi, Osmanlı mimarisini yansıtan bir külliye olarak dikkati çekiyor.

Külliyenin mimarı Muharrem Hilmi Şener, külliyenin arazisinin 1990″lı yıllarda alındığını o dönemlerde arazinin bataklık olduğunu anlattı. 60 dönümlük arazi üzerine inşa edilen külliyenin İslam ve Türk kültürünü anlatacak şekilde tasarlandığına dikkat çeken Şener şunları söyledi: “Osmanlı’da şehrin merkezini cami teşkil ederdi. Biz de bu anlayışa bağlı kalarak cami etrafında bir şehir nüvesi nasıl şekillenir, onun örneğini vermeye çalıştık. Özellikle camide modernleşme öncesi, 16.-17. yüzyıl Osmanlı geleneksel dönemini yansıtan bir mimari anlayış var. Merkezde bir cami, ortada bir Türk-îslam bahçesi var. Hemen yanında klasik dönem ile modern dönemi harmanlayan kültür merkezi kısmı var.”

İSLAM MAHALLESİ OLDU

Şener, külliye bünyesinde ayrıca erkekler ve kadınlar için ayrı hamamların, spor merkezinin, yüzme havuzlarının, çok maksatlı salonu ile kapalı spor salonunun da yer aldığını belirtti. Bu yapıların hemen yanında birbirinden farklı 10 adet Osmanlı evinin yapıldığını kaydeden Şener, “Aslında biz burada bir Türk mahallesi, islam mahallesi inşa ettik” dedi.

İNCE İŞÇİLİKTÜRKİYE’DEN

Külliyenin yapımında ana inşaatta ABD’ııin alanında köklü firmalarından biri ile çalıştıklarını söyleyen Şener, ince işçilik anlamında her şeyin malzemesinin Türkiye’den deniz ve havayoluyla getirildiğini aktardı.

İslam eserleri müzesi de var ABD’nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD’deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek. Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edildi. İbadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi’nde ise Türkiye’den ABD’ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.Karar

Previous Nurol Tower'dan faiz kampanyası
Sonraki İmrahor Vadisi ve çevresi imar planı askıda

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

39Kent1 İstanbul Programı Başlıyor

NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucu Ortağı, Şehir Plancısı A. Faruk Göksu tarafından 1 yıl önce kurulan Kentsel Vizyon Platformu, 39Kent1 İstanbul Programı’nı başlattı…

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Göksu KDGPA nazım ve uygulama imar planları askıda

Ankara Yenimahalle Göksu KDGPA nazım ve uygulama imar planları plan notu değişiklikleri 08/11/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tünel Sayılarıyla Ordu Türkiye’de İlk Sırada

Ordu’da coğrafi yapısı nedeniyle kara yolu ulaşımında önemli yere sahip tünellerin sayısı her geçen yıl artıyor.

Güncel Haberler

Ankara Keçiören su kesintisi 1 Haziran 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın Keçiören ilçesinde 1Haziran 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Rize’de İmar Planları Revize Edilecek

Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap önderliğinde Başkan Yardımcısı Mustafa Altay ve teknik ekip,

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Altındağ nazım imar planı değişikliği askıda

Ankara Altındağ İlçesi, 23526 ada 1 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı 19 ekim 2015 tarihinde askıya çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.