GYO’ların vergi avantajına rötuş

GYO’ların vergi avantajına rötuş

Gelir Vergisi Yasası’ndaki değişiklikte GYO’lara vergi avantajı yeniden masaya getirildi.

Ekonomi yönetimi, GYO’ların % 20’lik kurumlar vergisi avantajının kalkmasını istiyor. Geçen yıl eski Başbakan ardımcısı Ali Babacan’m sık sık gündeme getirdiği Gayrimenkul Yatırını Ortaklıkları’na (GYO) sağlanan vergi avantajının kaldırılması kararı, yeniden gündeme oturdu. Ekonomi yönetimi, stopaj düzenlemesinde süre uzatan kanun taslağını Başbakanlık’a gönderirken, bazı KDV istisnalarım da masaya getirdi. Vergisel avantajların kaldırılmasını içeren 8 maddelik bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor.

YAP-SATÇI G0RULUYORLAR
Bu düzenleme kapsamında, gayrimenkul sektörünün önünü açmak için verilen vergisel avantajlarda da değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Buna göre, GYO’lara tanınan yüzde 20’lik vergi avantajının aşağı çekilmesi masada. Daha önce gayrimenkul sektöründe endişe yaratan düzenleme, Meclis’te bekleyen Gelir Vergisi Yasası kapsamında yapılacak. Ekonomi bürokrasisi, GYO’ların yapsatçılığa dönüştüğünü, teşvikin, gayrimenkul yapılması, kira geliri elde edilmesi, onun da menkul kıymete dönüşüp yatırımcıya dağıtılması amacıyla verildiğini öne sürüyor.

Yeni dönemde hükümet vergide köklü değişiklikler de planlıyor. Buna göre, yatırım harcamalarında yüksek oranlı vergi indirimine gidilirken, küçük işletmelere daha fazla kredi verilmesi için vergi teşvikleri devreye girecek. Yoksul kesimi gözeten yeni vergi sistemi ile bir evi olan değer artışında ve konut kredilerinde muafiyete ilişkin düzenleme de hayata geçiriliyor. Vergi teşviki kapsamında işini kuran gençlerden üç yıl vergi alınmayacak, yatırım harcamalarında yüksek oranlı indirik me gidilecek.

SINIR KALKIYOR
Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesi sistemi değişecek. Tek konutun satışında vergi muafiyeti için belirlenen 5 yıllık sınırın kaldırılması bekleniyor. Vatandaş, bu süreden önce evini satsa bile değer artışından istisna tutulacak. Sabah

Previous Sancaktepe'de konut fiyatları çoştu
Sonraki Eyüp kentleşme protokolü imzalandı

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Gayrimenkulünüzün Tapudaki Değerini Yükseltebiliyorsunuz

Böyle bir hakkinizin olduğunu biliyor musunuz? Öncelikle, çok kişinin özellikle sade vatandaşın farkında olmadığı sorunları açıklayalım. Ardından da çözüm yolunu gösterelim.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ev sahipleri ve kiracıların hakları nelerdir?

Ev sahibi hangi durumlarda kira tespit davası açabilir? Kira sözleşmesi devam ederken konut satışa çıkarsa ne olur? Depozito hakkında ne gibi düzenlemeler yapıldı? Kira artış oranları neye göre belirlenir? Kiracısınız,

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Konut satışında vergi cezasına dikkat!

Konut satışlarında binlerce konut satıcısına yüklü cezalar kesiliyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Emlak vergisine dair merak edilenler

Emlak vergisi hakkında tüm bilgiler

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ecrimisil Nedir?

Bir hazine taşınmazının veya şahsa ait bir taşınmazın; idarenin izni ve taşınmaz sahibinin rızası olmadan işgal edilmesi sonucunda, işgal eden kurum ya da kişiden taşınmazın işgal edilmesinden önce elde edilebilecek

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

2016 yılı vergi, harç ve cezaları

Silindir hacmi 1301 santi metreküp ile 1600 santi metreküp arasındaki otomobillerin vergisi 945 liradan 997 liraya yükselecek.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.