GYO’ların vergi avantajına rötuş

GYO’ların vergi avantajına rötuş

Gelir Vergisi Yasası’ndaki değişiklikte GYO’lara vergi avantajı yeniden masaya getirildi.

Ekonomi yönetimi, GYO’ların % 20’lik kurumlar vergisi avantajının kalkmasını istiyor. Geçen yıl eski Başbakan ardımcısı Ali Babacan’m sık sık gündeme getirdiği Gayrimenkul Yatırını Ortaklıkları’na (GYO) sağlanan vergi avantajının kaldırılması kararı, yeniden gündeme oturdu. Ekonomi yönetimi, stopaj düzenlemesinde süre uzatan kanun taslağını Başbakanlık’a gönderirken, bazı KDV istisnalarım da masaya getirdi. Vergisel avantajların kaldırılmasını içeren 8 maddelik bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor.

YAP-SATÇI G0RULUYORLAR
Bu düzenleme kapsamında, gayrimenkul sektörünün önünü açmak için verilen vergisel avantajlarda da değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Buna göre, GYO’lara tanınan yüzde 20’lik vergi avantajının aşağı çekilmesi masada. Daha önce gayrimenkul sektöründe endişe yaratan düzenleme, Meclis’te bekleyen Gelir Vergisi Yasası kapsamında yapılacak. Ekonomi bürokrasisi, GYO’ların yapsatçılığa dönüştüğünü, teşvikin, gayrimenkul yapılması, kira geliri elde edilmesi, onun da menkul kıymete dönüşüp yatırımcıya dağıtılması amacıyla verildiğini öne sürüyor.

Yeni dönemde hükümet vergide köklü değişiklikler de planlıyor. Buna göre, yatırım harcamalarında yüksek oranlı vergi indirimine gidilirken, küçük işletmelere daha fazla kredi verilmesi için vergi teşvikleri devreye girecek. Yoksul kesimi gözeten yeni vergi sistemi ile bir evi olan değer artışında ve konut kredilerinde muafiyete ilişkin düzenleme de hayata geçiriliyor. Vergi teşviki kapsamında işini kuran gençlerden üç yıl vergi alınmayacak, yatırım harcamalarında yüksek oranlı indirik me gidilecek.

SINIR KALKIYOR
Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesi sistemi değişecek. Tek konutun satışında vergi muafiyeti için belirlenen 5 yıllık sınırın kaldırılması bekleniyor. Vatandaş, bu süreden önce evini satsa bile değer artışından istisna tutulacak. Sabah

Previous Sancaktepe'de konut fiyatları çoştu
Sonraki Eyüp kentleşme protokolü imzalandı

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Gayrimenkulun gerçek değerini gizleyenler tapuyu kaybedebilir

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, alım – satım sırasında daha az harç ödemek için tapuda gerçek satış bedeli değerini göstermeyen vatandaşları uyardı.

Mevzuat Haberleri

Asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliği

Asansör İşletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliği bugünkü resmi gazetede yayımlandı.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Emlak Vergisini Kimler Ödemez

Emlak vergisi kapsamında 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip emekliler, emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

Mevzuat Haberleri

Miras hakkında bilinmesi gerekenler

Gayrimenkul konusunda en önemli konulardan biri miras. Miras hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Tüm soruların cevabı aşağıda yer almakta.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ev kusurlu çıkarsa ne yapılacak?

Satın alınan evin kusurlu çıkması karşısında haklarınız olduğunu unutmayın.

Mevzuat Haberleri

Tapu işlemlerinde hangi evraklar gerekiyor?

Gayrimenkul alımına karar vermek işin önemli bir aşaması olsa da, eğer bu konuda tecrübeli biri size yardım etmiyorsa tapu işlemleri içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.