24 GPY 3 yatırım fonunu yatırımcıya sunuyor

24 GPY 3 yatırım fonunu yatırımcıya sunuyor

Kısa bir süre önce Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) kuruluş iznini alan 24 Gayrimenkul Portföy Yönetim (24 GPY) şirketi, Türkiye’deki ilk gayrimenkul yatırım fonlarından birisini kurmaya hazırlanıyor. Primo adını verdiği orta vadeli alım – satım amaçlı ilk fonuyla ilgili çalışmalarını tamamlayarak, SPK’ya başvurusunu yaptı. 24 GPY bu fonla birlikte arsa fonu ve kira fonu olmak üzere toplamda 3 adet gayrimenkul yatırım fonunu yatırımcılara sunacak.

24 GPY Genel Müdürü Erdem Güler, GYF’lerin hem sektöre büyük katkı yapacağını hem de yatırımcılar için birçok fırsat sunacağını ifade etti. Erdem Güler, Türkiye’de ilk defa uygulanacak bu fon yapısının SPK tebliğiyle çok net açıklandığını belirterek, “Bu sistemde yatırımcılar fon üzerinden arsa, konut, alışveriş merkezi, otel, hastane, lojistik merkezi gibi farklı segmentlerdeki gayrimenkullere yatırım yapma imkanı bulabilecekler” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkulde yeni trend fonlar olacak

Dünyada büyük ilgi gören Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) Türkiye’de yatırımcılarla buluşmaya hazırlanıyor. GYF’ler, inşaat ve finans gibi iki önemli sektörün kazanımlarını yatırımcılara sunuyor olacak. Profesyoneller tarafından yönetilecek olan GYF’ler, yatırımcı birikimlerinin doğru alanlara yönlendirilmesini sağlayacak. Fon yatırımcıları bireysel olarak yapabilecekleri yatırımdan, çok daha büyük ve getirisi çok daha yüksek olan gayrimenkullere yatırım yapma şansını elde edecekler.

Bireysel yatırımcıya göre daha çok avantajı var

Fon üzerinden yatırım yapmanın, bireysel olarak yatırım yapmaya göre daha farklı imkanlar sunacağının altını çizen Güler, “Bireysel yatırımcılardan toplanan birikimler fon çatısı altında tek elden profesyoneller tarafından yönetilecek. Böylelikle bireysel olarak yatırım yapılamayan büyük ölçekli ve daha verimli gayrimenkullere yatırım imkanı elde edilmiş olacak“ dedi.

Erdem Güler, başka bir önemli avantaj olarak ise gayrimenkul yatırım fonlarında alım, satım, kiralama, tahsilat, alacakların takibi, kiracıların tahliyesi, imar ve izin süreçlerinin takibi, vergi yükümlülüklerinin takibi gibi işlemlerin de portföy yöneticileri tarafından yürütüldüğüne dikkat çekti.

İnşaat sektörüne nakit girdisi sağlayacak

Gayrimenkul yatırım fonlarının Türkiye’de inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu nakit girdisini sağlayacağını belirten Erdem Güler, böylelikle ilişkili tüm sektörlerin iş hacimlerinde ciddi artış yaşanacağını ifade etti. Fonların talip olacağı yapılarda arayacağı niteliklerin sektördeki kalite algısına olumlu yansıyacağını belirten Güler, “Artık proje üreticileri inşa edecekleri yapıların kentleriyle uyumlu, doğaya saygılı, teknolojik, konforlu ve karakterli yapılar olmasına önemle yaklaşacaklar” dedi.

Güler, fonlar üzerinden sektöre girecek birikimlerle özellikle İstanbul gibi şehirlerde çok sık olarak karşılaşılan alım gücünün kısıtlı olması nedeniyle küçük küçük parsel bazında, plansız ve biçimsiz yoğun gelişmenin önüne geçileceğini söylerken, “Böylelikle şehirlerimizin daha nitelikli yapılarla gelişmesi, dönüşmesi sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Previous Kartal konut projeleri 2016
Sonraki Türkiye'de şehirleşme incelemesi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Yapı Kredi Yatırım’dan İşlem Yapana Avrupa Seyahati

Yapı Kredi Yatırım, hisse senedi işlemi yapan müşterilerine 7 günlük Avrupa seyahati fırsatı sunuyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Enka İnşaat dev projeye imza atıyor

Enka İnşaat, 3000 MW kapasiteli Bismayah Doğalgaz Santrali için Mass Global ile sözleşme imzalayacak

Firma Haberleri 0 Yorum

Ümraniye Ofis Ve Konutun Adresi Oldu

Her iki boğaz köprüsüne yalcın konumu ve ofislerde kiralama fiyatlarının Avrupa Yakası’na göre düşük olması Ümraniye’nin yıldızını parlattı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Hamit Demir : Kat ve arsa sahipleri uzlaşmaya açık olmalı

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir “Kat ve arsa sahipleri uzlaşmaya açık olmalı. Bir vatandaşın 3 ev istemesi doğru değil” diyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

NEF,ABD’de Proje Yapacak

NEF, ABD’li yerel bir firmayla yaptığı görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde New York Manhattan’da 210 milyon dolar yatırım bedeliyle ABD’nin en yüksek ikinci binası Empire State’e komşu bir proje hayata geçirecek.

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlakçı Yasası sektörün profesyonelleşmesini sağlar

Sektör ilgililerinin uzun yıllardır beklediği “emlak yasası”nın gündeme gelmesinin kendisini umutlandırdığını ifade eden profesyonel gayrimenkul yatırım uzmanı Onur Öngün, “Söz konusu yasanın çıkarılması, gayrimenkul sektörünün profesyonelleşmesini sağlayacak.