2014 yılında Türkiye’deki AVM sayısı 368’e çıkacak

2014 yılında Türkiye’deki AVM sayısı 368’e çıkacak

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gelecek yıl Türkiye’deki AVM sayısının 368’e çıkacağını belirterek,

“Sıcak para yabancıları cezbettiği için şu ana kadar 15 milyar dolarlık AVM yatırımı yaptılar. Acilen Perakende Yasasının çıkarılması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Komisyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, AVM yatırımcılarının hedef olarak Anadolu’nun, AVM’si olmayan şehirlerini belirlediklerini ifade etti.
Geçen sene 60 milyar ciro yapan AVM’lerin 2014 yılında ciro hedeflerinin 75 milyar lira olduğunu kaydeden Palandöken, şöyle devam etti:
“2012 yılının kasım ayından 2013 yılının aynı ayına kadar en büyük ciro artışı hipermarket kategorisinde yaşandı. Hipermarket ciroları bir önceki yılın kasım ayına göre yüzde 19 arttı. AVM’lere giden 1,6 milyar ziyaretçinin yüzde 63’ü alışveriş yapıyor. Ziyaret sırasında yapılan ortalama alışveriş tutarı ise 105 lira. AVM’lere giren vatandaş alışveriş yapmadan çıkamıyor. Şu an 333 olan AVM’lerin sayısı 2014 yılında 368’e çıkacak.”

Yeni kurulacak 35 AVM’nin 1 milyon 500 bin metre kareyi bulan kiralanabilir alanı eklendiğinde toplam kiralanabilir alanın 10 milyon 750 bin metre kareye ulaşacağına dikkati çeken Palandöken, AVM’lerdeki kiralanabilir alanın metrekare başına düşen cirolarının ise geçen yıl kasım ayında İstanbul’da 650 lira, Anadolu’da 492 lira olarak gerçekleştiğini, Türkiye genelinde ortalama 549 liraya ulaştığını bildirdi.

Bendevi Palandöken, “Sıcak para yabancıları cezbettiği için şu ana kadar 15 milyar dolarlık AVM yatırımı yaptılar. Karları da yurt dışına çıkararak Avrupa’da ettikleri zararı ülkemiz üzerinden karşıladılar. AB’de uydukları kuralların burada olmamasını fırsat bildiler. Acilen Perakende Yasasının çıkarılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
(Kaynak:www.ntvmsnbc.com)

Previous Lavida City
Sonraki Yapı Kredi 2013'te 45 bin Konut Kredisi Kullandırdı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara Mamak Kıbrıs Mahallesi’nde tapu sevinci

Mamak Belediyesi Kıbrıs Mahallesi’nin yıllardır çözülmeyen tapu mülkiyet sorununu çözüme kavuşturdu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da Kazı Sezonu Kapandı

Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) Genel Kurulu’nda alınan kararla 31 Ekim günü sona eren kazı sezonu nedeniyle acil durum ve arızalar dışında cadde ve sokaklarda  kazı sezonunun açılacağı

Güncel Haberler 0 Yorum

Mamak Kıbrıs Vadisi taş olmasın

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kıbrıs Vadisi, taş ocaklarının döktüğü molozlar nedeniyle tehdit altında

Güncel Haberler 0 Yorum

Karayollar Genel Müdürlüğünden Manisa Otogarı Açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, basın ve halkla ilişkiler birimi aracılığıyla açıklamada bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Okmeydanı için Riskli Alan Alarmı

Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüm yürüttüğü Okmeydanı’nın Afet Yasası kapsamında ‘riskli alan’ ilan edilmesi için harekete geçti.

Güncel Haberler 0 Yorum

İzmir Yeşildere Yeşil Olacak

İzmir Yeşildere’de heyelan bölgesinde bugüne kadar 151 bina yıkılarak temizlendi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.