2014 çevreci konutların yılı olacak

2014 çevreci konutların yılı olacak

Yeni yılın ilk günlerinde, döviz kurlarındaki artış nedeniyle elektrik, doğalgaz gibi enerji kalemlerine zam bekleyen Türkiye tasarruf dönemine giriyor.

Türkiye’nin en büyük cari açık nedeni olan enerji giderlerinin düşürülmesinin zaruretine dikkat çeken Altensis Projeler Koordinatörü Serkan Emin, “Enerjinin üçte birinin binalarda harcandığı Türkiye, 2014 yılında çevreci konutların önemini fark edecek” dedi.

Yeni yılın ilk günlerinde döviz kurlarındaki artış nedeniyle başta elektrik, doğalgaz olmak üzere enerji kalemlerinde zam bekleyen Türkiye için 2014 yılı tasarruf dönemi olacak. Siyasi çalkantılar ve artan maliyetler nedeniyle Türkiye’yi zorlu bir dönemin beklediğini belirten Altensis Projeler Koordinatörü Serkan Emin, bu dönemde savurganlıklara son verilmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu açıkladı.

Enerji sektörü uzmanlarının döviz kurlarındaki hızlı artış nedeniyle hane halkının enerji faturalarında ocak ayıyla beraber yüzde 10’luk artışlar olabileceğini öngördüğünü anımsatan Serkan Emin, sadece Aralık ayındaki hareketlerin değil, kışın artan enerji talebi ve seçimler nedeniyle yıl genelinde gerçekleşebilecek dalgalanmaların da Türk halkını daha tasarruflu olmaya yönelteceğini anlattı.
En başta, Türkiye’nin en büyük cari açık nedeni olan enerji giderlerinin düşürülmesi gerektiğini tekrarlayan Serkan Emin “Enerjinin üçte birinin binalarda harcandığı Türkiye’de herkes daha az enerji tüketmenin bilincine varacak. Mevcut kullanımını azaltırken, binasından kaynaklanan enerji kaçaklarının da önüne geçmeye çalışacak. İşte bu nedenle 2014 yılında daha az enerji harcayan, hatta enerjisini kendi üreten çevre dostu binaların önemi ortaya çıkacak. İddia ediyoruz ki, 2014 yılıyla beraber çevreci konutların dönemi başlayacak” yorumunu yaptı.

Yeni yapılan, yapılmakta olan binalarda çevre dostu önlemlerin alınmasıyla enerjide yüzde 24 ile 50, su tüketiminde yüzde 40 tasarruf sağlandığına dikkat çeken Emin, var olan binaların da yeşil dönüşümünün yapılmasıyla Türkiye açısından ihmal edilemeyecek bir tasarrufun ortaya çıkacağını belirtti.

Kentsel Dönüşüme Ara Verilmemeli…
Türkiye’de başlayan kentsel dönüşüm seferberliğinin bu açıdan da önem taşıdığına vurgu yapan Serkan Emin, 2014 yılında 500 bin konutun dönüşümünün hedeflendiğini, hükümetin kentsel dönüşümde yapılacak konutların çevreci özellikler taşıması konusunda bir vizyonu olduğunu anlattı. Emin “Türkiye’nin geleceği göz önünde bulundurularak, kentsel dönüşüme ara verilmemesi ve 2014 yılında kaldığı yerden devam etmesi temennimizdir” dedi.

Yüzde 10’luk Yeşil Bina, 250 Milyon Dolarlık Tasarruftur…
Çevre dostu yeşil binalar danışmanlık firması Altensis kurucu ortaklarından Serkan Emin, Türkiye’deki 19 milyon konutun yaklaşık 7 milyonunun yenilenmesinin gündeme geldiğini, yenilenecek konutlardan sadece yüzde 10’nun çevre dostu yeşil konutlar olması halinde ortalama yılda 250 milyon dolar tutarında enerjinin tasarruf edilebileceğini vurguladı.

Yılda 250 milyon doların havaya savrulmasını önlenmesinin karşılığında bile Türkiye’ye yeni bir marina yatırımı, 1500 konutluk yeni bir yaşam alanı, yeni bir fabrika, yeni bir Ar-Ge merkezi ya da tam teşekküllü bir üniversite binası kazandırılabiliyor.
Altensis Projeler Koordinatörü Serkan Emin, dönüşümün tamamının yeşil olması, yeni binaların çevre dostu olması halinde ise tasarruf edilecek rakamın yılda 2.5 milyar doları bulabileceğini açıkladı.

Previous 1.400 TL taksitle yüzde 45’ini sattı
Sonraki Demir Romance'den ev alana tatil hediye

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Bağlıca 46911 ada 1 parsel imar planı değişikliği teklifi

Ankara Etimesgut İlçesi, Bağlıca Mahallesi, imarın 46911 ada 1 sayılı parseline ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi 3 Şubat 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Lükse Adanmış Fuarlar

Lüksün tanımı son yıllarda oldukça değişti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Basmane Çukuru yarın 3.kez ihaleye çıkıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 117 ve 90 milyon dolar tahmini bedellerle yaptığı iki ihalede taliplisi çıkmadığı için satılamayan, İzmir kamuoyunun ‘Basmane Çukuru’ olarak bildiği alandaki Ege Dünya Ticaret Merkezi

Güncel Haberler 0 Yorum

Değer artış kazancı beyanı uyarısı

Siirt Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Temsilcisi Abdullah Kurhan, gayrimenkul alıp satan vatandaşları, değer artış kazancı konusunda uyardı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Lütfi Elvan: Keçiören metrosu 2015’te açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2015 yılında Başkent´i ilgilendiren birçok önemli projenin hayata geçeceğini belirterek, ‘Keçiören Metrosu nda havalandırmaya yönelik sıkıntılar ortaya çıkmış. Onları çözüyorlar. 2015 yılında kesinl

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı’nın 8.Kültür Merkezi Açılıyor

Gölbaşı Belediyesi’nin ‘Her Mahalleye Kültür Merkezi’ projesi kapsamında Selametli Mahallesi’ne yaptırdığı 8. kültür merkezi hizmete açılıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.