2013’de Yabancıya 1 Ayda 1207 Ev Satıldı

Türkiye genelinde 2013 yılında 1 milyon 157 bin 190 konut satıldı. Bir yılın 365 gün 6 saat olduğu dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre, 2013’te günde yaklaşık 3 bin 170, saatte 132 konut el değiştirdi. Böylece söz konusu dönemde dakikada satılan konut sayısı 2 oldu. Son 5 yılın satış rekorunu kıran inşaat sektörü 2014’e yüksek moralle başladı. 2014 Ocak ayında satılan konut sayısı 87 bin 639 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise geçen ay, 2013’ün Ocak ayına göre yüzde 36 artışla bin 207’ye ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışlannda, ocakta ilk sırayı 464 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 243 konut satışı ile İstanbul, 119 konut satışı ile Sakarya, 75 konut satışı ile Muğla ve 70 konut satışı ile Aydın izledi. Tüm satışlarda ise İstanbul 17 bin 489 konut satışr ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılanna göre İstanbul’u, 10 bin 141 konut satışı ile Ankara, 5 bin 300 konut satışı ile İzmir izledi.

FUARLAR SATIŞLARI ARTTIRDI
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, müteahhitlerin yurtdışında katıldıkları fuarlar ve anlaştıkları pazarlama firmalarım kullanarak saüş hacimlerini arttırmayı başardıklarını dile getirdi. Maya, geçtiğimiz 2 yıllık dönemde İstanbul’daki markalı konut projelerinde yabancılara yapılan satışın yaklaşık yüzde 10 seviyesine geldiğini söyledi. Üst gelir grubundaki yabancı bireysel yatırımcılar özellikle İstanbul merkezi ilçeleri ve deniz gören bölgeleri seçtiklerini belirten Maya, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Ataşehir ve Zeytinburnu ilçelerinin öne çıktığını dile getirdi. Maya, saha düşük rakamlarda yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcıların tercihlerini Bahçeşehir ve Ispartakule gibi alt merkezlerden yana kullandılarını kaydetti. Maya, bireysel yatırımcıların yanında kurumsal firmalarında Türk pazanna ilgi gösterdiğini ifade etti. 2013’te 1 milyonun üzerinde konut satan Türk inşaat sektörü 2014’ün ilk ayında 87 bin 639 ev satıldı. Bir ayda yabancılar ise 1207 konut aldı.

KUR ARTIŞI YARADI
2013’ün son aylarında başlayan kur artışı Türkiye’yede mülk almayı planlayan yabancıları harekete geçirdi. Gayrimenkul geliştiren şirketler 2013’ün son ayındaki satışlarının yaklaşık yüzde 50’sini yabacı yatırımcılara yaptı. Markalı konut projelerindeki satışlarda yabancı satış oranı Ekim ayında yüzde 5.9, Kasım’da ise yüzde 7.8’di. Aralıkta ise rekor kırılarak yabancıya satış oranı yüzde 19.9’a yükseldi.(Hürriyet Ek)

Previous Kazandıran Yatarım İçin Son Fırsat
Sonraki İSG'nin 2.Pist 1.Etap İhalesinde Zarflar Açıldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi taşınıyor

Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, Gemlik’te bulunan Hukuk Fakültesi’nin Görükle’deki ana yerleşkeye taşınacağını söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mehmet Özhaseki’nin 31 Mayıs 2016 Kayseri programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki  31 Mayıs  Salı günü Kayseri’de olacaktır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Küyahya’da yeni projelerin temelleri atılacak

Kütahya Belediye Meclisi, Ocak ayı toplantısını Belediye Kültür Sarayı Meclis Salonunda, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Hasankeyf Sakinlerini Bekliyor

llısu Barajı’nın suları altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi için Raman Dağı eteklerinde oluşturulan yeni yerleşim alanına kamu binalarının taşınma işlemi sürüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yabancı yatırımına 10 yıl imar güvencesi getiriliyor

Yeni teknoloji getiren, büyük ölçekli veya katma değeri yüksek yabancı yatırımlara imar güvencesi geliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çayyolu metrosu Temelli’ye kadar uzatıldı

Ulaştırma Bakanlığı, Sincan Belediye Başkanı Tuna’nın ısrarıyla Çayyolu metrosunu Temelliye kadar uzatma kararı aldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.