2.Harita Teşkilatları Toplantısı

2.Harita Teşkilatları Toplantısı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), üye ülkelerin kalkınmalarına katkıda bulunmak, EİT bölgesi içindeki ticari engelleri kaldırmak ve bölge içi ticareti geliştirmek, EİT bölgesinin küresel pazarlarla bütünleşmesini

teşvik etmek, üye ülkeler arasındaki kültürel ve tarihi bağları güçlendirmek amaçları ile 1985 yılında kurulmuş, merkezi İran’da bulunan ve 10 ülkenin (Afganistan,  Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan) üyesi olduğu uluslararası teşkilattır.

EİT amaçlarına yönelik çok sayıda çalışma grupları kurulmuş olup, bunlardan biri de üye ülkelerin Harita Teşkilatlarını kapsamaktadır.

EİT-Harita teşkilatlarının ilk toplantısı, 26-27 Eylül 2011 tarihleri arasında İran’ın Tahran Şehrinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda; EİT ülkeleri arasında haritacılık alanında geleceğe yönelik bölgesel işbirliği imkânları, son gelişmeler, kullanılan teknolojiler ve bilgi değişimi konuları görüşülmüştür. Ev sahibi ülke tarafından, haritacılık alanında yaptığı başarılı çalışmalar hakkında detaylı sunumlar yapılmıştır. Ulusal Haritacılık Merkezi gibi kurumlara teknik ziyaretler düzenlenerek katılımcılara bilgiler verilmiştir. Ayrıca üye devletlerin gelecekteki işbirliğinin artırılması için yeni önerilerde bulunulmuştur.

Dış İşleri Bakanlığı tarafından, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Harita Teşkilatları Toplantısının, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılmasının Bakanlığımız ve 1955 yılından buyana ülke genelinde haritacılık faaliyetlerini sürdüren Genel Müdürlüğümüz görev ve yetki alanına giren çalışmalar açısından faydalı olacağı belirtilmiştir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Harita Teşkilatları Toplantısı 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara’da ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılacaktır.(TKGM)

Previous Başkentte Gecekondu Yıkımı
Sonraki AKAMDER'den Kentsel Dönüşüme Destek

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

İstanbul Pencere 2014 Fuarı

Pencere endüstrisinin uluslararası ticaret platformu’ İstanbul Pencere Fuarı’ tüm hızıyla 2014’e hazırlanıyor…

Etkinlikler 0 Yorum

2. Uluslararası İnşaat Mühendisliğinde Gelişmeler Kongresi

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki önemli üniversitelerden akademisyenler, uluslararası şirketlere ve kurumlara danışmanlık yapan uzmanlar ve profesyonel yöneticilerin de katılımıyla gerçekleşecek ACE 2016 Kongresi, 13 farklı ülkeden üç yüz dolayında katılımcıyı ağırlayacak.

Etkinlikler 0 Yorum

Bayim Olur Musun Fuarı 15 Ekim’de başlayacak

Franchising sektörü bu fuar ile büyüyor

Etkinlikler 0 Yorum

AVM yatırımları konferansı 5 Mart 2015’te gerçekleştirilecek

50 milyar dolarlık yatırım değerine sahip AVM sektörünün temsilcisi AYD’nin (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği) gelenekselleşen AVM Yatırımları Konferansı 5 Mart 2015’te Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de gerçekleştirilecek. 

Etkinlikler 0 Yorum

İskele kazalarının önlenmesi için önemli adım

Bakanlığımızca 01.07.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere inşaat dış cephe iş iskeleleri “yapı statik proje eki” olarak sayılmıştır.

Etkinlikler 0 Yorum

Bursa Gayrimenkul Fuarı başlıyor

Bursa İnşaat Fuarı ile ilk kez düzenlenen ‘IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı’ bugün saat 12.00’de gerçekleştirilecek olan açılış töreniyle TÜYAP Bursa Fuar Alanı’nda kapılannı açacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.