2.Harita Teşkilatları Toplantısı

2.Harita Teşkilatları Toplantısı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), üye ülkelerin kalkınmalarına katkıda bulunmak, EİT bölgesi içindeki ticari engelleri kaldırmak ve bölge içi ticareti geliştirmek, EİT bölgesinin küresel pazarlarla bütünleşmesini

teşvik etmek, üye ülkeler arasındaki kültürel ve tarihi bağları güçlendirmek amaçları ile 1985 yılında kurulmuş, merkezi İran’da bulunan ve 10 ülkenin (Afganistan,  Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan) üyesi olduğu uluslararası teşkilattır.

EİT amaçlarına yönelik çok sayıda çalışma grupları kurulmuş olup, bunlardan biri de üye ülkelerin Harita Teşkilatlarını kapsamaktadır.

EİT-Harita teşkilatlarının ilk toplantısı, 26-27 Eylül 2011 tarihleri arasında İran’ın Tahran Şehrinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda; EİT ülkeleri arasında haritacılık alanında geleceğe yönelik bölgesel işbirliği imkânları, son gelişmeler, kullanılan teknolojiler ve bilgi değişimi konuları görüşülmüştür. Ev sahibi ülke tarafından, haritacılık alanında yaptığı başarılı çalışmalar hakkında detaylı sunumlar yapılmıştır. Ulusal Haritacılık Merkezi gibi kurumlara teknik ziyaretler düzenlenerek katılımcılara bilgiler verilmiştir. Ayrıca üye devletlerin gelecekteki işbirliğinin artırılması için yeni önerilerde bulunulmuştur.

Dış İşleri Bakanlığı tarafından, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Harita Teşkilatları Toplantısının, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılmasının Bakanlığımız ve 1955 yılından buyana ülke genelinde haritacılık faaliyetlerini sürdüren Genel Müdürlüğümüz görev ve yetki alanına giren çalışmalar açısından faydalı olacağı belirtilmiştir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Harita Teşkilatları Toplantısı 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara’da ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılacaktır.(TKGM)

Previous Başkentte Gecekondu Yıkımı
Sonraki AKAMDER'den Kentsel Dönüşüme Destek

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

2015 Ytong Mimari Fikir Yarışması başlıyor

Yenilikçi ürünleriyle modern yapılaşmaya yön veren Türk Ytong, birçok başarılı projeye imza attığı “Ytong Akademi” çatısı altında, “20 Yıl Sonra Ben Buradayken” konulu 2015 Ytong Mimari Fikir Yarışması’nı başlatıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

20. Yapı Fuarı Turkeybuild İzmir

Türk yapı sektörü Kasım’da İzmir’deki dev fuarda bir araya geliyor!

Etkinlikler 0 Yorum

Kentsel Dönüşüm Zirvesi 6 Şubat’da İstanbul’da Yapılacak

Deprem riski taşıyan ve ayrıca buna bağlı olarak niteliksiz konut stoğuna sahip olan ülkemizi çok yakından ilgilendiren ve gelecek

Etkinlikler 0 Yorum

Adana İnşaat Fuarı acılıyor

Adana 10. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı Adana İnşaat 2016, bugün kapılarını açıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

Bursa Gayrimenkul Fuarı başlıyor

Bursa İnşaat Fuarı ile ilk kez düzenlenen ‘IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı’ bugün saat 12.00’de gerçekleştirilecek olan açılış töreniyle TÜYAP Bursa Fuar Alanı’nda kapılannı açacak.

Etkinlikler 0 Yorum

Başkan Türel: “Her türlü fikir ve öneriye açığız”

Uluslararası Kıyı Mühendisliği Konferansı’nda uzmanlarla bir araya gelen Başkan Menderes Türel, Kruvaziyer Liman, Yat Limanı ve kanal projeleriyle ilgili her türlü fikir ve öneriye açık olduklarını söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.