2.Harita Teşkilatları Toplantısı

2.Harita Teşkilatları Toplantısı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), üye ülkelerin kalkınmalarına katkıda bulunmak, EİT bölgesi içindeki ticari engelleri kaldırmak ve bölge içi ticareti geliştirmek, EİT bölgesinin küresel pazarlarla bütünleşmesini

teşvik etmek, üye ülkeler arasındaki kültürel ve tarihi bağları güçlendirmek amaçları ile 1985 yılında kurulmuş, merkezi İran’da bulunan ve 10 ülkenin (Afganistan,  Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan) üyesi olduğu uluslararası teşkilattır.

EİT amaçlarına yönelik çok sayıda çalışma grupları kurulmuş olup, bunlardan biri de üye ülkelerin Harita Teşkilatlarını kapsamaktadır.

EİT-Harita teşkilatlarının ilk toplantısı, 26-27 Eylül 2011 tarihleri arasında İran’ın Tahran Şehrinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda; EİT ülkeleri arasında haritacılık alanında geleceğe yönelik bölgesel işbirliği imkânları, son gelişmeler, kullanılan teknolojiler ve bilgi değişimi konuları görüşülmüştür. Ev sahibi ülke tarafından, haritacılık alanında yaptığı başarılı çalışmalar hakkında detaylı sunumlar yapılmıştır. Ulusal Haritacılık Merkezi gibi kurumlara teknik ziyaretler düzenlenerek katılımcılara bilgiler verilmiştir. Ayrıca üye devletlerin gelecekteki işbirliğinin artırılması için yeni önerilerde bulunulmuştur.

Dış İşleri Bakanlığı tarafından, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Harita Teşkilatları Toplantısının, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılmasının Bakanlığımız ve 1955 yılından buyana ülke genelinde haritacılık faaliyetlerini sürdüren Genel Müdürlüğümüz görev ve yetki alanına giren çalışmalar açısından faydalı olacağı belirtilmiştir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Harita Teşkilatları Toplantısı 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara’da ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılacaktır.(TKGM)

Previous Başkentte Gecekondu Yıkımı
Sonraki AKAMDER'den Kentsel Dönüşüme Destek

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

Batum İnşaat Fuarı açıldı

Batum 5. Uluslararası yapı inşaat ve teknoloji fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı 

Etkinlikler

MOSDER tasarım yarışmasına rekor katılım

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER),mobilya sektörünün nabzını tutan ve bu yıl 11.’sini düzenlediği Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na geçen yıllara göre rekor başvuru yapıldı.

Etkinlikler 0 Yorum

CNR Emlak Fuarı’na Yaşayan İstanbul maketi damga vuracak

Sektör devlerini buluşturan CNR Emlak Fuarı’na İTO’nun “Yaşayan İstanbul” maketi damga vuracak

Etkinlikler 0 Yorum

Silverline İnşaat ve Konut Konferansı 4. yılında kapılarını açıyor

26 Ocak 2016 tarihinde Silverline Platin Sponsorluğunda gerçekleşecek olan İnşaat ve Konut Konferansı, İnşaat Profesyonellerinin VIP Buluşma Adresi olarak 4. yılında tekrar kapılarını açacak.

Etkinlikler 0 Yorum

Şahika Grup Yapı fotoğraf yarışması başlattı

Eserleriyle dünya mimarlık tarihinde önemli yere sahip olan Mimar Sinan günümüzde yaşasa ve fotoğraf sanatına merak salsaydı, nasıl fotoğraflar çekerdi?

Etkinlikler 0 Yorum

Tasarım, mimari ve inşaatta “Rönesans” rüzgarı esiyor

Bugünün mimarları, sürdürülebilir geleceğin yaratıcısı gençler, Rönesans’ın “Sürdürülebilir Geleceği tasarla” yarışması için bir araya geliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.