2 bin 500 liraya ev formülü

2 bin 500 liraya ev formülü

Makro İnşaat, dar gelirliye ev üretmek için bir öneri getirdi. Özel sektör ve kamu işbirliğine vurgu yapan öneriye göre kamu, tarla vasfındaki arsalara plan yaparsa, Hadımköy gibi bölgelerde üst sınırı 2 bin 500 TL olan evler yapılabilir

İstanbul’da her geçen gün yükselen konut fiyatları, dar ve orta gelirlinin ev almasını zorlaştırıyor. TOKİ, Emlak Konut GYO gibi kuruluşların dar gelirli için ürettiği konutlara binlerce talep geliyor ancak bu büyük talep yeterince karşılanamıyor. Başakşehir-Kayabaşı bölgesinde geliştirdiği projelerle tanınan Makro İnşaat, alt ve orta gelir grubunun da ev sahibi olabilmesi için bir öneri getirdi. Ulaşılabilir fiyata ev üretme formülünün özel sektör-kamu işbirliğinden geçtiğini söyleyen Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, şehir çeperlerinde oluşturulacak konut bölgelerinde, düşük maliyetle arsa üretilebileceğini, bunların da 2 bin 500 lira gibi bir üst sınır belirle nerek ihaleye çıkarılabileceğini ifade etti.

İstanbul’da konut talebinin yüzde 80’inin dar ve orta gelirli vatandaştan geldiğini belirten Uyan, şu andaki rakamlarla alt gelir grubunun ev sahibi olmasının mümkün olmadığını ifade etti. Tarladan arsaya “Çözüm çok basit” diyerek önerisini anlatan Uyan, şunları söyledi: “Pilot olarak uygulanmış bir Kayabaşı örneği var. Bunun gibi yeni bölgeler üretilmeli. Diyoruz ki plan yetkisi olan kamu kuruluşları özel sektör ile işbirliği yapsın.

Hadımköy, Çatalca gibi alanlarda 80-40 dönüm alanlar belirlenip, özel sektöre ihale edilebilir.” Hadımköy bölgesinde tarla vasfında metrekaresi 70-100 liraya alanların olduğunu anlatan Uyan. şöyle konuştu: “Terk alanlarla birlikte metrekaresi 150 liraya gelir. Daha sonra plaıı yapılarak arsa haline getirilir. 1.100 lira da inşaat maliyeti var. Toplam maliyet metrekare basma 1.250 lira olur. İhaleye giren müteahhite satış fiyatı için üst sınır 2 bin 500 lira olarak belirlendiğinde, geriye 1.250 liralık bir kâr kalıyor. Bunu da hasılat paylaşımı ihalelerde olduğu gibi inşaatçı ve ihaleyi düzenleyen kurum paylaşır. Bu kaynakla altyapı yatırımı yapılır.” Uyan, bu konutların satışının TEFE-TÜFE farkıyla 120 ay vadeye yayılabileceğini söyledi.

Öneriyi TOKİ’ye sundu
Geçtiğimiz günlerde TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın sektörün sorunlarını dinlemek için 12 müteahhitle bir araya geldiğini ifade eden Ercan Uyan, “TOKİ Başkanı tüm notları aldı. TOKİ’nin de bu konuda çalışmaları var ancak arsa fiyatları artar endişesiyle bölge açıklamıyor” dedi.Vatan

Previous Bakırköy City uygun ödeme fırsatı sunuyor
Sonraki Bozüyük Emekli TOKİ başvuru

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

İncek Konut Projeleri

Son yıllarda özel inşaat firmalarının ilgisini çekmeye başlayan Ankara’nın bir çok semtinde şantiyeler kuruluyor, projeler üretiliyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Wyndham Ankara en iyi toplantı oteli seçildi

Geçen yıl ACE of M.I.C.E ‘Ankara’nın En İyi Toplantı Oteli’ seçilen Wyndham Ankara, bu yıl da ‘Anadolu ve Karadeniz Bölge En İyi Toplantı Oteli’ ödülüne layık görüldü.

Firma Haberleri 0 Yorum

Trio Towers Zonguldak’ın ilk karma projesi

Zonguldak’ta yapımına başlanan ve bölgenin ilk karma projesi olan Trio Towers, 7 yıldızlı otel konforuyla müşterilerinin karşısına çıktı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Tabanlıoğlu, Cityscape’de her alanda vardı

Türkiye’nin küresel mimarlık ofisi Tabanlıoğlu, gayrimenkul dünyasını Dubai’de buluşturan Cityscape Global’de bu yıl da sergi katılımcısı olarak ayrıca Cityscape Global Ödüllerinde  finalist projeleriyle  ve organizayonun bir parçası olan  konferans programında 

Firma Haberleri 0 Yorum

GROHE, 2016’da akıllı ev konsepti ile görücüye çıkıyor

Yarının dijital evi için akıllı ev konseptleri

Firma Haberleri 0 Yorum

DenizBank Köysel Dönüşüm’e de Başladı

Kentsel dönüşümün öncü bankası DenizBank, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle farklılaşmaya devam ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.