2 bin 500 liraya ev formülü

2 bin 500 liraya ev formülü

Makro İnşaat, dar gelirliye ev üretmek için bir öneri getirdi. Özel sektör ve kamu işbirliğine vurgu yapan öneriye göre kamu, tarla vasfındaki arsalara plan yaparsa, Hadımköy gibi bölgelerde üst sınırı 2 bin 500 TL olan evler yapılabilir

İstanbul’da her geçen gün yükselen konut fiyatları, dar ve orta gelirlinin ev almasını zorlaştırıyor. TOKİ, Emlak Konut GYO gibi kuruluşların dar gelirli için ürettiği konutlara binlerce talep geliyor ancak bu büyük talep yeterince karşılanamıyor. Başakşehir-Kayabaşı bölgesinde geliştirdiği projelerle tanınan Makro İnşaat, alt ve orta gelir grubunun da ev sahibi olabilmesi için bir öneri getirdi. Ulaşılabilir fiyata ev üretme formülünün özel sektör-kamu işbirliğinden geçtiğini söyleyen Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, şehir çeperlerinde oluşturulacak konut bölgelerinde, düşük maliyetle arsa üretilebileceğini, bunların da 2 bin 500 lira gibi bir üst sınır belirle nerek ihaleye çıkarılabileceğini ifade etti.

İstanbul’da konut talebinin yüzde 80’inin dar ve orta gelirli vatandaştan geldiğini belirten Uyan, şu andaki rakamlarla alt gelir grubunun ev sahibi olmasının mümkün olmadığını ifade etti. Tarladan arsaya “Çözüm çok basit” diyerek önerisini anlatan Uyan, şunları söyledi: “Pilot olarak uygulanmış bir Kayabaşı örneği var. Bunun gibi yeni bölgeler üretilmeli. Diyoruz ki plan yetkisi olan kamu kuruluşları özel sektör ile işbirliği yapsın.

Hadımköy, Çatalca gibi alanlarda 80-40 dönüm alanlar belirlenip, özel sektöre ihale edilebilir.” Hadımköy bölgesinde tarla vasfında metrekaresi 70-100 liraya alanların olduğunu anlatan Uyan. şöyle konuştu: “Terk alanlarla birlikte metrekaresi 150 liraya gelir. Daha sonra plaıı yapılarak arsa haline getirilir. 1.100 lira da inşaat maliyeti var. Toplam maliyet metrekare basma 1.250 lira olur. İhaleye giren müteahhite satış fiyatı için üst sınır 2 bin 500 lira olarak belirlendiğinde, geriye 1.250 liralık bir kâr kalıyor. Bunu da hasılat paylaşımı ihalelerde olduğu gibi inşaatçı ve ihaleyi düzenleyen kurum paylaşır. Bu kaynakla altyapı yatırımı yapılır.” Uyan, bu konutların satışının TEFE-TÜFE farkıyla 120 ay vadeye yayılabileceğini söyledi.

Öneriyi TOKİ’ye sundu
Geçtiğimiz günlerde TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın sektörün sorunlarını dinlemek için 12 müteahhitle bir araya geldiğini ifade eden Ercan Uyan, “TOKİ Başkanı tüm notları aldı. TOKİ’nin de bu konuda çalışmaları var ancak arsa fiyatları artar endişesiyle bölge açıklamıyor” dedi.Vatan

Previous Bakırköy City uygun ödeme fırsatı sunuyor
Sonraki Bozüyük Emekli TOKİ başvuru

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

Adana Müteahhitler Birliği 10 Maddelik öneri sundu

7 Haziranda yapılacak olan genel seçimler için Adana Müteahhit Birliğinden siyasilere 10 Maddelik öneri sunuldu.

Firma Haberleri 0 Yorum

REC İstanbul’da Ofis Açtı

İnşaat sektörüne ilgisi süren yabancılar, Türkiye’ye teknik mühendislik hizmetleri vermek için de geliyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Ağaoğlu’ndan yabancı yatırımcılara davet

Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir, yatırımcıları İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yerlerini almaya davet etti.

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak İstasyonu, Aydın, Didim ve Muğla, Ortaca ofislerini açıyor

Türkiye`de yeni franchise ofis açılışlarıyla adından söz ettiren Emlak İstasyonu, Aydın, Didim ve Muğla, Ortaca ofislerini açıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

2016 konutta lansman yılı oldu

2016 yılına lansmanlarla başlayan gayrimenkul firmaları, yıl içinde Türkiye genelinde pek çok projeye adım attı.

Firma Haberleri

Ağaoğlu’na yüksek derecede yatırım yapılabilir notu

Japon Kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun inşaat firması Akdeniz İnşaat’a “yüksek derecede yatırım yapılabilir” notu verdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.